Babiš ale tvrdí, že kabinet přesouvá jen ty peníze, které ministerstva v minulosti nedokázala utratit, a nejde tedy o omezení výdajů. Také ministerstvo školství zdůraznilo, že hrazení zlevněného jízdného se nepromítne do peněz pro školy a učitele.

"Je pro nás nepřijatelné, že druhé největší škrty jsou právě v oblasti vzdělávání. Požadujeme, aby vláda toto usnesení revokovala, plánovaný výdaj 400 milionů korun vyhledala v jiných kapitolách státního rozpočtu a tyto peníze z rozpočtu školství reinvestovala do některé z oblastí vzdělávání," uvedli ve výzvě nazvané "Odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním" studenti pedagogických fakult z iniciativy Otevřeno a představitelé České středoškolské unie.

Sleva ve výši 75 procent na jízdné ve veřejné dopravě se bude od 10. června vztahovat na cestující starší 65 let a studenty do 26 let. Stát vyjde od příštího roku na 5,83 miliardy korun ročně, letos kvůli tomu dostane ministerstvo dopravy 3,26 miliardy z vládní rozpočtové rezervy. Babiš už dříve řekl, že vláda v letošním rozpočtu našla úspory 8,4 miliardy korun. Z těchto peněz chce kabinet dát čtyři miliardy krajům na opravy silnic 2. a 3. třídy a zbytek využije na slevy jízdného.

Argument, že 400 milionů korun z kapitoly školství jsou nevyčerpané prostředky, považují studenti za nepřijatelný. "V tomto případě požadujeme, aby vláda našla cestu pro jejich efektivní využití opět v oblasti vzdělávání a školství," uvedli. Vyzvali také vládu, aby zamezila jakýmkoliv dalším škrtům v rozpočtu ministerstva školství a prosazovala celkové zvýšení investic do vzdělávání.

Babiš na svém facebookovém profilu napsal, že interpretace tabulky s přesuny peněz je "šílená dezinformace". Ohradil se proti výkladu, že slevy jízdenek budou na úkor platů učitelů nebo vzdělávání. "Není to tak. Přesunem nečerpaných výdajů nedochází k žádnému omezení výdajů kapitol," uvedl premiér. Vláda podle něj našla k 1. lednu letošního roku celkem 170 miliard korun, které ministerstva nebyla schopna utratit.

Ve školství šlo o částku 400 milionů korun, což jsou podle Babiše peníze z nevyčerpaného investičního programu vysokých škol a v mezinárodní vědecké spolupráci. Věda a výzkum nevyčerpala 6,9 miliardy Kč.

"Není tedy pravda, že peníze na opravy silnic 2. a 3. tříd a finanční prostředky na slevy jízdného jdou na úkor českého školství nebo vědy a výzkumu. Naopak naše vláda peníze na vědu a výzkum navyšuje," zdůraznil předseda vlády v demisi. V příštím roce podle něj stát přidá na vědu dvě miliardy korun, celkem téměř 37 miliard.

Ve školství šlo o částku 400 milionů korun, z toho 300 milionů je z nevyčerpaných prostředků na mezinárodní vědeckou spolupráci a zbytek z investičního programu pro vysoké školy. "Není tedy pravda, že peníze na opravy silnic 2. a 3. tříd a finanční prostředky na slevy jízdného jdou na úkor českého školství nebo vědy a výzkumu. Naopak naše vláda peníze na vědu a výzkum navyšuje," zdůraznil předseda vlády v demisi.

V příštím roce podle něj stát přidá na vědu dvě miliardy korun, celkem téměř 37 miliard. Ministerstvo školství v dnešní tiskové zprávě uvedlo, že snížení rozpočtu ministerstva školství kvůli zlevněnému jízdnému se týkalo neutracených peněz na vědu a vysoké školy a nedotklo se platů pedagogických či nepedagogických pracovníků nebo ostatních neinvestičních výdajů regionálního školství.

Bělobrádek: Česko se vrátí zpátky k montovnám
Pavel Bělobrádek.Slevy na jízdném podrobil kritice také předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Osekání výdajů na vědu a vzdělání podle něj sníží konkurenceschopnost země v budoucnu.

„Považuji to za potvrzení negativního postoje Andreje Babiše ke vzdělání, vědě a inovacím,” upřesnil Bělobrádek s tím, že Babiš kladl odporu vůči navyšování investic do vědy a inovací už v minulé vládě. Aktuální vládní návrh hnutí ANO je podle šéfa lidovců návratem zpět k montovnám.

„Že jde o neproinvestované peníze – na to přeci nikdo nemůže premiérovi v demisi skočit,“ je přesvědčen Bělobrádek. Ve vědě a výzkumu jsou totiž peníze rozděleny na několik let dopředu, takže peníze se sice převádějí na další období, ale to neznamená, že propadnou. „Pokud se z nich něco teď vezme, v dalších letech budou chybět. Nejde o nic jiného než o účetní trik, který se nevyplatí,“ dodal Bělobrádek.

Podle KDU-ČSL má vláda peníze na případnou slevu získat především úsporami, například ve veřejných zakázkách nebo při výběru daní od velkých firem. „ANO místo skutečného vládnutí vede permanentní volební kampaň. V tomto případě na účet budoucnosti,” uzavřel svou kritiku Bělobrádek.​​