Nejbližší akce na náplavkách v Praze.Nejbližší akce na náplavkách v Praze.Zdroj: Deník„Náplavky přežily covid i nedávnou povodeň. Doufám, že letos zažijeme jejich první ‚ostrou‘ sezonu v novém vizuálu a funkční skladbě,“ poznamenal radní Jan Chabr (Spojené síly / TOP 09), který má správu pěti náplavek v gesci.

Připravený program na březích Vltavy bude po nucené koronavirové odmlce poměrně bohatý už v červnu. Hned v úterý prvního se uskuteční v rámci Mezinárodního dne dětí komunitní setkání s ukázkou správného krmení labutí. „Smysl této aktivity bude edukativní, protože lidé často krmí labutě potravinami, kvůli kterým hynou,“ upozornil kurátor náplavek Petr Hozman.

Protipovodňová vrata do Čertovky byla 14. května uzavřena z důvodu zvedání hladiny Vltavy po vydatných deštích.
Vltava klesla. Náplavky i Čertovka otevřely, některé přívozy stále nejezdí

První červnovou sobotu pak bude na smíchovském břehu celodenní trh regionálních potravin.

Řemeslné dílny zvou návštěvníky

Následující víkend je tamtéž na programu další novinka Festival otevřených dílen. „Kontaktovali jsme otevřené dílny z celé Prahy a nabídli jim možnost představit se širší veřejnosti. Lidé si budou u jednotlivých stánků moct vyzkoušet různá řemesla a případně se rozhodnout, v jaké konkrétní dílně by chtěli rozvíjet své dovednosti dlouhodobě,“ vysvětlil Hozman, podle kterého je Festival otevřených dílen právě příkladem snahy o to, „aby náplavky nebyly jen o food akcích“.

Rozvolnění protiepidemických opatření a letní počasí byly v pondělí kombinací, která vyhnala do ulic stovky Pražanů. S redakčním objektivem jsme navštívili náplavku u Palackého náměstí.
OBRAZEM: Náplavka v pondělí praskala ve švech

Během sobotního odpoledne bude u kobky číslo 16 celkem 14 otevřených dílen včetně té, kterou právě zde trvale provozuje Městská knihovna. „Například s všestrannou komunitní dílnou PONK z Holešovic budete kovat hřebíky, hoblovat, vrubořezat, a dokonce laserovat…,“ uvádí v pozvánce na akci web prazskenaplavky.cz.

Jeden koncert měsíčně

Na přelom června a července se pak na Hořejší nábřeží přesune i s Lodí Tajemství bratří Formanů Festival divadla Aréna, který má už několikaletou tradici. A v červenci se mohou milovníci českého rapu těšit na koncert kapely PSH.

„Pravidla pro soužití na náplavkách se výrazně nemění. Platí to, že veškerá hudební produkce může být výhradně akustická, i pravidlo maximálně jednoho většího koncertu měsíčně. Jsem přesvědčený o tom, že se atmosféra u řeky celkově oproti minulosti zklidnila,“ dodal Hozman.

Nutrie na pražské Náplavce nahradily turisty
OBRAZEM: Pražská náplavka žije i v době covidu. Turisty vystřídaly nutrie

Podle radního Chabra pracuje město na prohloubení vizuální ucelenosti nábřežní hrany i zdejší reklamy a zastupitelům bude také předložen návrh vyhlášky, který zakazuje konzumaci alkoholu na náplavkách mezi půlnocí a 8. hodinou.