Odborná porota složená z architektů, zástupců investora celého projektu i města vybrala návrh pražského studia Perspektiv. „Nové náměstí vznikne na území pražské památkové rezervace, kritéria pro výběr vítězného návrhu tak byla přísnější,“ uvedl Petr Zeman (Praha sobě), předseda magistrátního výboru pro památkovou péči.

„Na studiu Perspektiv se komise shodla jednohlasně, přesto bude zapotřebí návrh v detailech dopracovat, například v případě zastřešených vchodů do metra,“ dodal Zeman.

Počítá se s výsadbou stomů i vodním prvkem

Harmonogram počítá se zahájením stavebních prací na proměně veřejných prostranství začátkem příštího roku. Dokončení je plánováno do poloviny roku 2023.

Prostor u výstupů z metra a tramvajových zastávek je už nyní frekventovaný. Do budoucna se stane začátkem bulváru s novým mobiliářem, stromy a vodním prvkem. V polovině roku 2023 zde mají stát dvě budovy, navržené Zahou Hadid a jejím ateliérem. Bulvár s obchody, restauracemi a kavárnami propojí Staré Město s Florencí.

Vizualizace Masarykova nádraží

Fotogalerie: Masarykovo nádraží - vizualizace

„Chceme, aby se moderní architektura Zahy Hadid stala přirozenou součástí města, proto věnujeme velkou pozornost i veřejným prostorům,“ upřesnil Petr Palička, výkonný ředitel Penta Real Estate. „Na realizaci samotného náměstí a rekonstrukci ulice Na Florenci přispějeme městu téměř 90 miliony korun, dalšími 40 milióny se pak budeme podílet na přestřešení kolejiště,“ uzavírá.

Penta Investments je majitelem společnosti VLM, která je vydavatelem Deníku.