Velcí investoři se vstupem do nájemního bydlení roky otáleli. Důvodem byla dlouhá návratnost investice. Na pořízení vlastního bytu už teď ale obtížně dosahuje i střední třída, a tak jsou nájemní byty v kurzu.

„Kdo si v loňském roce netroufl na hypotéku nebo na ni nedosáhl, ten zamířil do nájmů. Rostoucí ceny nemovitostí, ale také nejistota spojená s koronavirovou krizí, do nich přivedla rekordní počet Čechů,“ popisuje Hendrik Meyer, ředitel společnosti Bezrealitky. Skrze ni se loni pronajalo 47 tisíc domů a bytů, což je nejvíc v historii stejnojmenného portálu. Největší nárůst zaznamenala Praha, meziročně až o polovinu.

Řada developerů loni zahájila vůbec poprvé výstavbu domů s nájemními byty a přidávají se další. „Jednáme s lokálními i zahraničními investičními skupinami, které mají o nájemní projekty zájem,“ prozrazuje Marek Lokaj, generální ředitel developera YIT.

Začíná změna

Developerská skupina Finep prodala celý bytový dům ze svého projektu na Barrandově nemovitostnímu fondu Zeitgeist. „Naším cílem je z nájemního bydlení udělat atraktivní produkt s jasnými pravidly a standardy, který se stane alternativou k vlastnickému bydlení. Na trh brzy uvedeme novou značku HOME by Zeitgeist, přes kterou budeme nájemní bydlení nabízet,“ popisuje Michal Nečas, jednatel Zeitgeist Asset Management.

Nástup realitních fondů tak začne měnit trh nájemního bydlení. Výhodou může být časem jednodušší výměna bytu, pokud například mladý pár založí rodinu a bude potřebovat větší prostor. U vlastníka velkého portfolia si může rychleji vybrat jiný byt, navíc třeba ve stejné lokalitě.

„Na druhou stranu, pořád bude mnoho klientů, kteří budou vyhledávat bydlení v takzvaně normálním domě s řadou vlastníků, kde se nemění často nájemníci. Budou chtít žít v lokalitě se starousedlíky. Oba typy bydlení v nájmu najdou své klienty,“ míní Petr Beneš, ředitel firmy Geosan Development.