Lidé uvěznění ve svých domovech, krachující hotely, zavřené obchody a byty ve výprodejích. Katastrofické scénáře, které se objevovaly zjara po vypuknutí pandemie, se z velké části nenaplnily.

„Konkrétní dopady se různí v závislosti na segmentech trhu. Zásadně postižena je oblast hotelnictví, gastronomie, kongresů, veletrhů a kulturních akcí. Škody utrpěly také butiky a obchody s luxusním zbožím. Naopak logistika je žádaný sektor. Zájem roste hlavně o skladové a logistické areály v blízkosti konečného spotřebitele,“ uvedla na Stavebním fóru Zdenka Klapalová, šéfka Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Garsonky v hotelech

Aktuálně je v Praze řada hotelů i penzionů na prodej. Další hledají náhradní zdroj příjmů. Například řetězec Czech Inn Hotels, který v Praze provozuje 23 hotelů, přišel s nabídkou pronájmů malometrážních bytů za ceny od 6500 korun měsíčně.

„Předělali jsme několik hotelů na vybavené byty o velikosti 20 až 50 metrů čtverečních s vlastním sociálním zařízením a vlastní nebo sdílenou kuchyní. Vybrané hotely se tímto přeměnily na rezidence nízkonákladové i luxusní,“ sdělil jednatel Czech Inn Hotels Jaroslav Svoboda.

Zatímco mnohé kamenné obchody a nákupní centra strádají, internetoví prodejci rozšiřují kapacity. E-shopy si v reakci na jarní vlnu epidemie vytvořili i mnozí obchodníci, kteří je do té doby neměli.

„S tím roste poptávka po skladových a logistických areálech. Ve snaze dopravit k zákazníkovi co nejrychleji objednané zboží, které je citlivé na teplotu jako potraviny, ale například i zdravotnické produkty, jsou aktuálním trendem moderní sklady s chladicími jednotkami,“ popsal Lukáš Šaling z poradenské realitní firmy CBRE.

Kanceláře s otazníkem

Velká opatrnost vládne mezi developery kancelářských budov. „Budoucnost práce v kancelářích je jednou z klíčových otázek současného realitního trhu,“ konstatoval Filip Muška z CBRE. Firmy pozastavují své plány na stěhování do nových prostor. Developeři váhají s výstavbou nachystaných projektů. Důvodem je i to, že banky jim teď půjčí jen pokud už mají nasmlouvané nájemce pro velkou část prostor.

Trochu překvapením je neutuchající zájem o nové byty. I když pro Pražany s průměrným příjmem už jsou těžko dostupné, poptávku zvyšují investoři, kteří do nemovitostí ukládají peníze. Realitní kanceláře a servery evidují v souvislosti s pandemií větší zájem o celoročně obyvatelné chalupy.

Pražané míří i do vzdálenějších míst

Podle portálu Bezrealitky se lidé při hledání druhých domovů vydávají i do vzdálenějších míst.

„Pro Pražany se atraktivní stává například Karlovarsko nebo Podkrušnohoří, na východě pak Vysočina, kde je cenová hladina domů dlouhodobě příznivá,“ zmiňuje Hendrik Meyer, ředitel Bezrealitky.