„Je patrné, že trh nájmů na nastalou situaci reaguje významně rychleji než trh prodejů. V Praze se od poloviny března do poloviny dubna snížila mediánová cena nabídek nájmů o zhruba deset procent,“ uvádí analýza poradenské firmy Deloitte.

Pro typický byt o 60 metrech čtverečních to nejčastěji znamená zlevnění měsíčního nájemného o 1800 korun. V krajských městech zatím registrují cenový pokles zhruba poloviční, tedy o pět procent.

„Vlivem koronavirových opatření se v Praze počet nově vyvěšených inzerátů k pronájmu bytů zvýšil na úroveň kolem 2000 týdně,“ uvádí Deloitte. V minulých čtyřech letech to bývalo 1250 nabídek.

Majitelé vyčkávají

Podle portálu Bezrealitky.cz u nich teď každým dnem přibude 75 nových inzerátů k pronájmu. „Tedy jeden byt za necelých 20 minut. Zhruba 40 procent z nich původně sloužilo ke krátkodobým pronájmům a majitelé se je nyní snaží udat lokálním rezidentům,“ potvrzuje Hendrik Meyer, šéf Bezrealitky.

Raketový nárůst nabídky už ale podle něj pomalu přibržďuje: „Duben nebude silnější než předchozí měsíc, březnová bilance totiž byla dokonce 84 inzerátů denně.“

Pokračování trendu naopak očekává společnost UlovDomov.cz. „Většina majitelů ještě vyčkává a doufá v letní turistickou sezonu. Pokud se žádná konat nebude, v květnu a červnu by se na pražský nájemní trh mohlo nahrnout dalších pět až šest tisíc bytů. V kombinaci se sníženou poptávkou to nejspíš způsobí další pokles cen dlouhodobých nájmů,“ míní ředitel Martin Březina. 

Patová situace na periferii

Pokud jde o ceny, nejvíc zasaženy jsou byty v centru. „Byty původně určené na krátkodobý pronájem tvoří hodně specifickou kategorii, jsou v prémiových lokalitách, často atypické svými rozměry nebo dispozicí. Pokud je majitelé chtějí pronajmout místnímu rezidentovi, musí jít s cenou radikálně dolů,“ říká Meyer.

Naopak u běžných bytů v širším centru a na periferii dochází k patové situaci. Jejich majitelé je nechtějí pronajmout pod cenou, protože z nich chtějí mít finanční pilíř do budoucna, avšak potenciální zájemci už kalkulují na pokles nájemného. „To zastavilo růst cen a prodloužilo tempo hledání nového nájemníka,“ vysvětluje Meyer.

Také podle zjištění Deloitte se inzeráty drží v nabídce déle: „Podíl bytů k nájmu, které se stáhly z inzerce do 14 dnů od zveřejnění, klesl z obvyklých 40 až 45 procent na 25 procent.“

U prodejů není pokles zatím tak výrazný. „Cena na inzertních serverech v Praze zůstává relativně stabilní. Na trhu se zatím objevují jen jednotlivé případy bytů pod tržní cenou, zejména u nabídek, kde jsou majitelé nuceni k rychlému prodeji,“ doplňuje Deloitte.