Ministerstvo spravedlnosti, které zvýšení odměn navrhlo, uvedlo, že finanční problémy jsou vedle ztráty rodinného zázemí či nemožnosti nalézt zaměstnání zásadní překážkou toho, aby vězeň na svobodě vedl řádný život.

S nápadem sociálního bistra přišla parta mladých lidí
Nové bistro na Žižkově. Obslouží vás tu bývalí vězni nebo lidé bez domova

Příplatky za přesčasy 


Pracující vězni pobírají odměnu v závislosti na tom, jak je jejich činnost odborně náročná. Dosud se dělili na tři skupiny, kde nekvalifikovaní pracovníci brali 4500 korun měsíčně, vyučení dostávali 6750 korun a těm, kteří samostatně vykonávají práce vyžadující vyšší než úplné střední odborné vzdělání, náleželo 9000 korun. K těmto základním složkám se přičítají příplatky za přesčasy, za svátky, za práci v noci a za ztížené pracovní prostředí.

Vězni z věznice Pankrác při úklidu ulice. Ilustrační foto.
V pražských věznicích je více než 1200 vězňů. Téměř polovina z nich má práci

Finanční rezerva 


Podle nového nařízení bude první skupině přináležet odměna 5500 korun, druhá bude brát 8250 korun a třetí 11.000 korun. Mimo vznikla čtvrtá skupina pro vysokoškolsky vzdělané vězně, kteří budou za činnost například pedagoga, projektanta nebo fyzioterapeuta mít 13.750 korun.
Po zvýšení odměn si ale musí vězni zároveň více spořit než dříve. Důvodem je, aby si odsouzený vytvořil určitou finanční rezervu na dobu po propuštění z vězení a nehrozilo tak, že si peníze bude získávat nelegálně.

Věznice Vinařice poskytuje odsouzeným nové pracovní příležitosti.
Věznice má nové pracoviště pro odsouzené