Podle dokumentace, kterou teď developer předložil k posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), má na téměř sedmihektarovém pozemku vyrůst 18 bytových domů. V nich se počítá s 1538 byty a zhruba stejným počtem stání pro automobily v hromadných garážích. Pro obchody, služby nebo restaurace jsou v návrhu vyčleněny prostory zhruba pět tisíc metrů čtverečních, zatímco byty a formálně nebytové ateliéry mají zaujímat celkem 115 tisíc čtverečních metrů. Plocha parku má vymezeno 1600 metrů čtverečních.

„Realizací dojde k transformaci dosluhujícího průmyslového areálu, který se může stát brownfieldem, tedy nekvalitní plochou. Záměr představuje využití dlouhodobě osídleného území pro rozšíření funkcí města bez nutnosti zvětšovat zastavěné území a zabírat zemědělskou půdu či zeleň,“ uvádí investor v dokumentaci s tím, že je tady nutné změnit územní plán. Strategie Central Group jde v posledních letech ruku v ruce s deklarovanou prioritou vedení Prahy stavět na brownfieldech.

Demolice budov a sanace půdy

Samotné výstavbě, plánované na roky 2020 až 2023, bude předcházet demolice stávajících kancelářských budov, skladů a hal a také odstranění nebezpečných látek. Sanace podzemních vod už v areálu proběhla v 90. letech minulého století.

„V současné době se zpracovává analýza rizik pro celý areál bývalé Tesly, která má podrobněji dokumentovat rozšíření znečištění především chlorovanými uhlovodíky, případně ropnými látkami, a posoudit možnosti šíření této kontaminace z lokality a dokladovat rizika pro lidskou populaci i ekosystémy,“ stojí v dokumentaci.

Někdejší sláva továrny minulostí

Průmyslová výroba zde začala v roce 1921 se vznikem společnosti Elektra. V letech 1932 až 1945 byl závod majetkem koncernu Philips. Vyráběly se tady například žárovky, elektronky, radiopřijímače, rozhlasové a televizní přijímače. Do roku 2008, kdy byla výroba ukončena, továrna fungovala pod značkou Tesla.

Central Group koupila areál začátkem loňského roku. Firma už přímo na Poděbradské postavila bytový dům Nademlejnská, v přípravě má také rezidenční výstavbu v továrním areálu Barvy Tebas ve Vysočanech.