Ředitelka společnosti BeeConsulting Šárka Fričová upozorňuje na čtyři aktivity, které dovedou odpočinek zkazit. Řada zaměstnanců se podle ní chová na dovolené v podobném režimu, v jakém fungují v práci. Své jednání odůvodňují tím, že chtějí být neustále v obraze a snaží se vyvarovat případných překvapení po návratu do zaměstnání. Na dovolenou odjíždějí se zapnutým firemním mobilem a neváhají brát každý pracovní hovor.

Čtěte také: Češi v zahraničí: Stále ještě platí úsloví o českých zlatých ručičkách

„Eliminujte tento negativní návyk a nekažte si chvíle volna. Uvolnění od celoroční přemíry komunikace není hřích, ale pravidlo zdravého rozumu," doporučuje Fričová. „Možná se cítíte velmi spojeni s firmou, která vyžaduje stoprocentní výkon, na dovolené však pracujte pouze na svém odpočinku. V opačném případě žijete na dluh nebo zbytečně čerpáte energii z „rezervních" fondů. Po návratu do práce budete ve stejném stavu jako před odjezdem," říká.

Telefon by měl na dovolené sloužit jen pro soukromé účely. Vyvarujte se proto vyřizování pracovních e-mailů, i když vás to bude lákat. Před odjezdem na dovolenou zadejte do poštovního klienta oznámení, že jste mimo pracoviště a uveďte kontaktní údaje a jméno osoby, na které se mohou volající v naléhavých případech obrátit.

Sdělení „jsem mimo kancelář", které se odesílatelům bude objevovat v předmětu zprávy, je bude varovat, že by vás mohli jen obtěžovat.

Pokud mají zaměstnanci ve větší míře tendenci na dovolené pracovat, může to ukazovat na jisté slabiny v organizaci firmy nebo v delegování pracovních povinností. „Před odchodem na dovolenou si proto jasně určete s kolegy i s nadřízenými, kdo bude zastávat vaši práci a převezme za ni odpovědnost.

Vyhýbejte se myšlenkám na vlastní nepostradatelnost a nestresujte se. Vězte, že vaši kolegové vás během dovolené bez problémů zastoupí. „Vaše krátkodobá nepřítomnost v práci by neměla funkčnost dobře zorganizovaného týmu nijak ohrozit," uvedla ředitelka Fričová.

Problém je také v tom, pokud je termín dovolené nejasně formulovaný. Důležité je rovněž vědět, že pokud vám do 30. června zaměstnavatel neurčil termín a rozsah dovolené, máte právo si ji určit sami.

Udělejte si jasno ve svém diáři a dohodněte se s nadřízeným. Vyhnete se tak organizačním zádrhelům například při výběru dovolené na poslední chvíli. Nebude vám hrozit ani termínový souběh dovolené s vašimi kolegy.

Pokud dovolenou nevyčerpáte, nebudete si ji muset ze zákona vybírat. Vězte však, že proplacení nevyčerpané dovolené je možné výhradně a jen při skončení pracovního poměru.