Důvodem je skutečnost, že především malé dopravní firmy odkládají registraci do nového mýtného systému. Bez registrace a nové palubní jednotky ale nebudou moci od 1. prosince vyjet na české dálnice.

Ministr dopravy Vladimír Kremlík už oslovil dopisem své kolegy v okolních zemích, aby na riziko upozornil.

Ucpané hraniční přechody

„Největší dopravní komplikace očekáváme na hraničních přechodech se Slovenskem, Polskem a Německem. Pokud si nezačnou i malí dopravci urychleně vyzvedávat nové palubní jednotky, mohou se na některých místech tvořit i desítky kilometrů dlouhé kolony,“ uvedl tiskový mluvčí CzechToll Miroslav Beneš.

Dopravní komplikace ale lze očekávat i na vnitrostátních tazích, které vedou k dálnicím a zpoplatněným silnicím. Fyzická obchodní místa jsou vesměs na čerpacích stanicích, registraci lze provést i online. „Riziko je podstatně menší než na hranicích, ale kdo nechce skončit čekáním ve frontě, měl by si jednotku pořídit v příštích dvou týdnech,“ doplnil Beneš.

Zatímco dnes jsou více než dvě stovky obchodních míst nevytížené, s příchodem prosince se naopak dá očekávat jejich přetíženost. Aktuálně je registrováno do nového mýtného systému 180 tisíc vozidel, což je přibližně 40 procent předpokladů státu.

Pro režim následného placení mýtného (až po projetí), který využívají hlavně velké firmy, je již registrováno 158 tisíc vozidel. V režimu předplaceného mýtného (obdoba předplacených karet mobilních operátorů), který využívají zejména malí dopravci s méně než deseti vozidly, zaregistrovaly firmy pouhých 22 tisíc automobilů. To je sedm procent z plánovaného počtu. „Systém registrací na obchodních místech je jednoduchý a rychlý. I proto apeluji na dopravce, aby déle nečekali a zajistili si nové palubní jednotky co nejdříve,“ nechal se slyšet před nedávnem Kremlík.

Neregistrovaných aut jsou desítky tisíc

Pokud jde o české dopravce, očekává CzechToll registraci ještě necelých 50 tisíc automobilů. Ze zahraničí zbývá zaregistrovat vzhledem k předpokladům nejvíce náklaďáků v Polsku (80 tisíc), Rumunsku (25 tisíc), Německu (24 tisíc), Slovensku (12 tisíc) a Maďarsku (11 tisíc).

Řidičům hrozí při jízdě po zpoplatněném úseku bez nové palubní jednotky od 1. prosince 2019 v blokovém řízení pokuta 5 tisíc korun, ve správním řízení pak až 100 tisíc korun. Stejná pokuta může být uložena i samotným dopravcům.