Praha a v menší míře i Středočeský kraj jsou na tom z hlediska výše mezd nejlépe z celé republiky. V roce 2015 činila průměrná hrubá měsíční mzda v Praze přes 36 tisíc korun a ve středních Čechách zhruba 28 tisíc.

I když v absolutních číslech působí zejména česká metropole jako ideální místo k životu, při srovnání celkové ekonomické výkonnosti pražského regionu se nabízí otázka odpovídá růst příjmů obyvatel růstu ekonomiky?

Ve srovnání s HDP je na tom Praha hůře 

Odpověď zní podle odborníků stejně jako v případě zbytku republiky: neodpovídá. Možná trochu paradoxně je na tom z hlediska srovnání s hrubým domácím produktem (HDP) Praha hůře než chudší regiony.

Podle čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl v roce 2014 HDP na hlavu v Praze zhruba 835 tisíc korun a roční příjmy na osobu 206 tisíc korun, tedy asi čtyřikrát menší. V Ústeckém kraji byla ekonomická výkonnost na obyvatele 310 tisíc korun a příjmy 141 tisíc. Tedy pouze zhruba dvakrát menší.

V Praze je meziroční růst mest velice pomalý 

„Statistické zachycení Prahy může ovlivňovat fakt, že mnoho firem vykazuje svá sídla v Praze, i když reálně působí někde úplně jinde," upozornil ekonom Lukáš Kovanda. Hodnota HDP v metropoli, která patří mezi nejvyšší v Evropské unii, tak může být z určitého pohledu nadhodnocená. I když však z hodnocení vynecháme HDP a zaměříme se čistě na růst mezd, nevychází z toho Praha lépe.

„V Praze je meziroční růst mezd v porovnání s jinými regiony velice pomalý. To znamená, že i v Praze je určitý strukturální problém, který může souviset s nedostatečnými investicemi zahraničních firem do zdejších zaměstnanců, které v některých sektorech udržují nízké mzdy," míní ekonom. Nižší růst mezd může být dán i tím, že pro mnohé firmy se stává výhodnějším přesunout se částečně do jiných regionů.

V Praze jsou vyšší životní náklady 

„Letos asi bude více docházet k tomu, že firmy, které mají v Praze problém najít nebo zaplatit kvalifikované pracovníky, zamíří jinam. V kurzu je třeba Ostravsko," uvedl Tomáš Ervín Dombrovský, analytik firmy LMC, provozující portály Jobs.cz a Prace.cz.

Týká se to zejména kvalifikovaných zaměstnanců. Naopak na méně kvalifikovaných pozicích jsou na tom lidé v Praze reálně dost podobně jako ve zbytku republiky. „Na středních a nižších pozicích, což se týká dvou třetin populace, jsou sice průměrné mzdy vyšší, ale zároveň jsou v Praze vyšší životní náklady, což může rozdíl smazat," uvedl Dombrovský.

Středočeši jsou ochotni dojíždět do Prahy jenom do určité míry 

U těchto pozic ani nepanuje mezi firmami taková „rvačka" o zaměstnance, která by tlačila na mzdy. Ve Středočeském kraji hraje velkou roli fakt, že desítky tisíc Středočechů denně dojíždí za prací do hlavního města. Kromě toho formuje ekonomiku regionu obrovský vliv automobilového průmyslu, kde je růst mezd navázán na zvyšující se poptávku po pracovní síle a také na kolektivní vyjednávání odborářů.

I když práce v metropoli Středočechy táhne, jsou podle Dombrovského ochotni do Prahy dojíždět jenom do určité míry. „Lidé už tolik neřeší peníze, ale i čas. Ochota dojíždět se láme někde kolem tři čtvrtě hodiny či hodiny. Když by lidé měli ztrácet každou cestou třeba hodinu a půl, tak na to ani takříkajíc ‚za zlaté prase' nepřistoupí," zakončil.

Praha a Středočeský kraj (2015):Praha:
Průměrná hrubá mzda 36 371 korun měsíčně
HDP 881 441 korun na obyvatele

Středočeský kraj:
Průměrná hrubá mzda 27 997 korun měsíčně
HDP 399 682 korun na obyvatele

Čtěte také: Nízká nezaměstnanost a nezájem lidí nutí řetězce zvyšovat platy