„Zadali jsme architektu Josefu Pleskotovi významné snížení maximální výšky staveb v rámci druhé etapy projektu z původně navržených 66 metrů. Konkrétně jsme se rozhodli snížit maximální výšku o přibližně 30 metrů, tedy pod úroveň okolní zástavby Pankrácké pláně,“ napsal v únoru generální ředitel Central Group Ladislav Váňa na ministerstvo kultury.

Právě rezort kultury je formálně tím úřadem, který má odpovědět na ostrou zprávu monitorovací mise Centra světového dědictví UNESCO a Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS) z loňského roku. Přestože byl původní termín do konce letošního ledna, s pozdějším prodloužením do konce února, odpovědi se zatím UNESCO nedočkalo.

Park Kavčí Hory. Návrh dosud nerealizovaného projektu na Pankrácké pláni pochází z AP Atelieru Josefa Pleskota, který s ním zvítězil v soutěži, pořádané společně developerem Central Group a pražským Institutem plánování a rozvoje.
UNESCO chce nižší stavby, jinak Prahu vyškrtne

„Předpokládám, že ji odešleme v řádu dnů,“ informovala mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Základem odpovědi je Zpráva o stavu péče o historické centrum Prahy, kterou minulý týden schválili pražští radní.

Polovičaté řešení?

Ústupek Central Group je výsledkem jeho jednání s ministerstvem kultury, magistrátem a radnicí Prahy 4. „Věřím, že se otevře cesta k tomu, aby se po šesti letech od konání architektonické soutěže návrh architekta Pleskota přiblížil k realizaci, byť v okleštěné podobě,“ uvedl Váňa.

Otázkou je, nakolik se UNESCO spokojí s polovičatým řešením. Snížení téměř sedmdesátimetrové výškové hladiny se totiž týká dvou věží ze druhé etapy. Celkem však Central Group plánuje v Rezidenci Kavčí Hory postavit pět věží s 22 patry vyrůstajících z nižšího šestipodlažního soklu. Tři z těchto věží jsou součástí první etapy a na té developer už neplánuje nic měnit.

Územní studie Háje počítá s výstavbou v okolí stanice metra i zavřeného multikina Galaxie.
Co vyroste místo Galaxie na Hájích, není jasné. Vrátí se plány mrakodrapů?

Rezidence Park Kavčí Hory zahrnuje celkem 550 bytů a ateliérů a zhruba 800 parkovacích a garážových stání. Celková podlahová plocha bytů přesahuje 32 tisíc čtverečních metrů, dalších přibližně 5500 metrů čtverečních připadá na komerční plochy.

UNESCO se proti záměru Central Group ohrazuje opakovaně. Na základě jeho doporučení ohledně výšky staveb v Praze už developer dřív nechal snížit návrh z původně předpokládaných 72 metrů na maximální výšku 66 metrů. Central Group koupil pozemek na Kavčích Horách už před osmi lety od firmy Hochtief Development. Tehdy jej získal s již platným stavebním povolením, avšak pro komornější projekt.

Mrakodrapy na pražské Pankráci.
Až do oblak. V Praze se chystá výstavba nejvyšší budovy v Česku