Návštěvníci se mohou těšit na architektonické skvosty z bohaté české historie. Jsou jimi například slavné hrady Karlštejn, Bouzov, Hluboká, Rožmberk či Bezděz, zmenšeniny zámku Lednice, Svatovítské katedrály, Chrámu Sv. Barbory v Kutné Hoře, Národního muzea, ale i moderních architektonických památek: vysílače na Ještědu, vily Tugendhat, Tančícího domu či nikdy nerealizované Národní knihovny z dílny architekta Jana Kaplického.

Dvě a půl tuny tuny lega

„Připravit exponáty na tuto výstavu trvalo přibližně 13 850 hodin práce českých nadšenců, pro něž se lego stalo doslova vášní. Všechny stavby jsou složeny výhradně z originálních lego dílů a nejsou spojovány žádným lepidlem ani speciálně upravenými kostkami,“ popisuje Pavel Čmelík, zástupce hračkářství Hamleys, a dodává: „Dohromady je na výstavbu použito zhruba 2,5 tuny kostiček lego.“

Krom historických budov lze v rámci výstavy obdivovat také několik soch z lega, lego-repliku královských korunovačních klenotů v měřítku 1:1 či pohyblivý lunapark. „Každých 15 minut se za pomoci časovače spustí vozíček, který vyveze několik lego postaviček na adrenalinovou projížďku po horské dráze. Ta měří skoro 7 metrů na délku a s více než 26 metry kolejí se stává největším modelem svého druhu na světě,“ říká Čmelík.

  • Na stavbu modelu Svatovítské katedrály bylo spotřebováno 400 000 kostiček lego a její stavba trvala 1800 hodin
  • Hudební akce „Brick festival“ se účastní 1400 lego-panáčků, neboli minigifů.
  • Do celé výstavy je zakomponováno mnoho skrytých „lego-vtípků“, jako například postavy z Hvězdných válek a dalších filmů, figurky představující současné české politiky, zombie, superhrdiny a mnoho dalších.

Pro návštěvníky je toho ve světě lega připraveno ale mnohem více. V oddělení LEGO Technic se hraví hosté mohou stát pilotem stíhačky, řidičem tahače nebo třeba osvětlovačem hudebního festivalu. Zajímavostí je též možnost vyzkoušet si tzv. cameru obscuru, která v dávných dobách pomáhala malířům kreslit podle předlohy, nebo klíčovací místnost, kde lego kostky doslova rostou před očima.