AKČNÍ CENA. VÝPRODEJ. SLEVA. SALE. Prodejci lákají někdy až 80procentními slevami. Jenže podle České obchodní inspekce a dalších expertů je cena po „slevě“ často stejná jako průměrná cena daného výrobku na trhu. Je proto dobré srovnávat s dalšími prodejci. Podobný trik podle srovnávače cen Heureka.cz používaly obchody také během listopadových akcí v rámci černého pátku.

A na co se mohou spotřebitelé těšit nyní? Podle Českých novin hračkářství Bambule a Sparkys slibují v povánočních výprodejích slevy až 60 procent. Prodejny s elektrem Electro World zlevní tisíce produktů ze všech kategorií. Obchody Albert zahrnou do výprodejů několik tisíc položek nepotravinového zboží, kosmetických balíčků i cukrovinek.

Větší klid při nakupování

Řetězce Tesco do slev zařadí domácí potřeby, elektroniku, oblečení nebo kosmetiku. „Povánoční slevy jsou u našich zákazníků velmi oblíbené. Důvody jsou výhodnější ceny a větší klid při nakupování,“ uvedl manažer spotřebního zboží Teska Aleš Pavlík.

Dočkají se i milovníci módy. Akční ceny na vybrané zboží ze zimní kolekce nabízí prodejny C&A Moda. Slevy mají dosahovat až 50 procent. „Ode dneška do konce prosince nabídneme povánoční slevu 30 procent na všechny bundy a kabáty, včetně již zlevněných,“ uvedla mluvčí Veronika Kovaříková. Padesátiprocentní slevy inzeruje i Reserved.

„Řada obchodníků nečekala na povánoční období a slevové akce spustila již dříve. Například diskonty Lidl zahájily výprodeje spotřebního zboží již před Vánoci. Také obchody Deichmann spustily slevové akce v polovině prosince,“ uvádí web agentury ČTK. Také na internetu se začalo nakupovat už během vánočních svátků. Například Alza zaznamenala na Štěpána nárůst obchodu o 21 procent oproti 26. prosinci loňskému roku.

Slevy až do února

Nákupní centrum na Chodově na facebookové stránce nabízí zákazníkům zlevněné vybrané modely telefonů, tabletů a chytrých hodinek Samsung. Centrum Černý most vyzývá: „Zamiřte do SWAROVSKI na třpytivé povánoční nákupy a po cestě zkuste najít papírovou hvězdu, která je schovaná někde v našem centru. Ve SWAROVSKI vám papírovou hvězdu vymění za křišťálovou.“ Akce končí na Silvestra.

Nový Smíchov také zveřejnil akci platnou do konce roku a potěší především čtenáře. „Každý zákazník, který je nebo se stane členem Luxor věrnostního programu, získá slevu 20 % na svůj nákup.“ Fashion Arena Prague Outlet spustil výprodeje už 26. prosince a láká zákazníky nápisem SALE až do 13. února 2019, sleva by se měla týkat více než dvou set značek.