Z vršovického brownfieldu naproti radnici Prahy 10 vznikne nová obytná zóna. Společnost Pražská správa nemovitostí (PSN) finišuje s přípravami na přestavbu továrního areálu Koh-i-noor, který koupila před dvěma lety. Naváže na předloni dokončený bytový projekt firmy Crestyl.

Předností „Kohinorky“ je umístění téměř v centru Prahy. Z jedné strany navazuje na Čechovo náměstí a klasickou zástavbu činžovních domů, z druhé je vedle radnice ze 70. let minulého století panelové sídliště Vlasta. Tomu odpovídá dostupná kompletní infrastruktura v lokalitě. „Naším záměrem je z industriálního areálu továrny Koh-i-noor na kovové zboží a mechanická spínadla Waldes a spol. vybudovat rezidenční čtvrť v industriálně moderním pojetí,“ říká ředitel rezidencí PSN Marek Padevět.

Uznávaný architekt

Autorem vítězného návrhu je renomované tuzemské studio Jakub Cigler Architekti. V přípravné fázi developer oslovil známé architekty nejen z Česka. Do tendru se zapojil se svým návrhem například nizozemský ateliér Marc Koehler Architects.

V bezmála dvouhektarovém areálu mezi ulicemi Vršovická a Kavkazská mají kromě stovek bytů vzniknout také restaurace, kavárny a služby pro veřejnost. Developer slibuje, že zachová některé původní architektonické prvky. „Budeme postupovat s respektem k historickým hodnotám,“ ujišťuje Padevět s tím, že aktuálně PSN ještě ladí detaily budoucího areálu s městskou částí Praha 10. „Poté jsme připraveni začít projekt realizovat v podstatě okamžitě,“ dodal Padevět.

Vršovická továrna na výrobu patentek, špendlíků a ostatní kovové galanterie funguje už od roku 1902. Hned v jejím sousedství sídlila další továrna, Tesla Vršovice, na jejímž místě už dva roky stojí bytový projekt 4Blok o dvou stovkách bytů. Jeho developer Crestyl původně chystal bytové domy dokazující k industriální minulosti. Fasáda měla být cihlově hnědá a řadu bytů měly tvořit lofty.

Výsledná podoba, navržená studiem David Chmelař architekti, se nevymyká běžným developerským projektům, areál je oproti původnímu záměru uzavřený a bytové domy ohraničuje od okolí místy zeď. Přesto jsou ceny díky lokalitě nad pražským průměrem. Byt o dispozici 2+kk je v nabídce realitní kanceláře aktuálně k mání za šest milionů korun.