"Pro příští rok 2018 bude nárůst plateb za státní pojištěnce 4,1 miliardy, ale z toho si půjčíme na letošní rok 600 miliónů korun na zvýšení platů sester ve druhém pololetí," sdělil deníku Ludvík. Od 1. července dostane podle něj "každá směnná sestra" 2000 korun měsíčně k platu navíc. Opatření se týká pouze sester, které jsou odměňovány podle zákona o platu, tedy pracují ve státních zdravotnických zařízeních. "Sestrám, které jsou odměňovány podle zákona o mzdě, se přidá od 1. ledna 2018, protože navýšení pošleme do úhradové vyhlášky," dodal ministr.

Vedle navýšení plateb za státní pojištěnce a zvýšení platů sester podle deníku na jednání ministrů prošel i Ludvíkův záměr snížit doplatky u dětí a důchodců, respektive limit, nad který doplatky pojišťovny proplácejí. Limit pro seniory nad 65 let a děti do 18 let má podle návrhu klesnout z 2500 korun ročně na 1000 korun, v případě lidí starších 70 let na 500 korun. Změna začne platit od příštího roku, sdělil ministr zdravotnictví dnes na twitteru.

Shodu se podařilo najít i v otázce neziskových nemocnic. "Z návrhu zákona se vyjme a použije část, která se týká univerzitních nemocnic a vznikne zákon o univerzitních nemocnicích," uvedl deník s tím, že technické podrobnosti zatím ministr nesdělil.

Nepřehlédněte: Sester je málo, v nemocnici proto pomáhají studentky ze zdrávky