Jde o projekt zhruba za 9,5 miliardy korun. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedl mluvčí MPO František Kotrba.

Výroba nového typu motorů

„Jde o projekt v odvětví s vysokou přidanou hodnotou. Jeho realizace bude znamenat vedle zahájení výroby nového typu moderních leteckých motorů v ČR a nových příležitostí pro vysoce kvalifikované pracovníky také zvýšení tuzemského výzkumného potenciálu," sdělil Kotrba.

Na vývoji motorů se má podle něj významně podílet České vysoké učení technické, součástí projektu má být vývojové centrum.

Americká společnost chce v Česku vyrábět ročně zhruba 500 motorů pro malá a střední letadla. Výrobu chce zahájit nejpozději v roce 2020.

Změna tradičního schématu

Podle Kotrby by investice posílila spolupráci mezi investory a českými vědeckovýzkumnými institucemi. „Může také přispět ke změně tradičního schématu, kdy nadnárodní firmy v České republice zavádějí výrobu, ale výzkum a vývoj realizují jinde," dodal Kotrba.

O projektu jednala začátkem června koaliční rada. Podle informací serveru Neovlivní.cz se ministerstvo financí dožadovalo úprav smluv. Američané proto zvažují, že projekt přesunou do Polska nebo na Slovensko.

Továrna ve Kbelých nebo Vodochodech

O výstavbě továrny jednal v březnu v USA premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který krátce předtím podepsal s americkou společností memorandum o spolupráci.

Podle zdrojů deníku E15 by továrna měla vyrůst u pražského vojenského letiště Kbely nebo v Klecanech poblíž Aera Vodochody.

Čtěte také: Desítka dá půl milionu na projekty lidí