„V Českém ráji se rozjelo natáčení seriálu Britannia pro britskou stanici Sky a v Chorvatsku začala produkce seriálu Knightfall pro History Channel, která se sem přesunula na dalších více než pět měsíců. Současně se chystá natáčení první řady televizní série Genius pro National Geographic Channel v produkci společnosti Fox 21," uvedla Claussová.

V Česku se točí seriály

Upozornila na úspěch projektů s historickou tematikou v Česku kvůli vhodným lokacím a řemeslným profesím. Od výpravy a stavby dekorací, přes kostýmy až po výrobu rekvizit.

„Za všechny jmenujme seriály The Musketeers, Borgia či celovečerní filmy Marguerite, The Zookeeper's Wife, Anthropoid, čínský seriál The Last Visa nebo nedávno dotočený snímek Interlude in Prague odehrávající se v roce 1787, kdy Mozart pobývá v Praze a komponuje operu Don Giovanni," dodala.

Různorodé české lokace a zkušené místní štáby využijí i producenti eposu Britannia. Natáčet budou 145 dnů, desetidílný seriál přiblíží období Římské říše v 1. století našeho letopočtu.

Jedním z producentů je Rick McCallum (A United Kingdom, Emperor, Star Wars) za českou produkční společnost Film United, která v ČR natáčení zajišťuje.

Průhonice i Doksany jako filmová místa

Příběh seriálu Knightfall se odehrává mezi 13. a 14. stoletím a zachycuje skutečné události, které vedly k pronásledování a pádu templářských rytířů. Natáčet se bude do prosince třeba na Točníku, v Průhonicích, Doksanech či na Barrandově, kde produkce v několika ateliérech postavila dekorace interiérů a na pozemku barrandovských studií kulisu dobové Paříže.

"Filmovým architektem je Ondřej Nekvasil. Výkonnou produkci má na české straně na starosti společnost Stillking Films (Underworld: Blood Wars, Legends, Mission Impossible: Gost Protocol, Casino Royale).

Podle vedoucího barrandovské stavby Štěpána Červeného finišují práce na dekoracích pro oba projekty. Ta na pozemku vznikala deset týdnů a zaplnila 30 tisíc metrů čtverečních. V ateliérech se stavěly kulisy kaple, hostince, haly a dalších interiérů osm týdnů.

„Na výrobě a stavbě pracovalo najednou i 350 lidí – tesaři, truhláři, zedníci, štukatéři, patinéři, malíři pozadí, zámečníci a kováři," uvedl.

V Česku točí Němci i Švédové

Třetím důležitým projektem, který se v Česku uskuteční od konce léta do února 2017, je natáčení první řady televizní série Genius pro National Geographic Channel. Úvodní epizody bude režírovat Ron Howard, známý díky filmům Šifra mistra Leonarda, Frost/Nixon nebo Apollo 13. Vysílání seriálu je plánováno ve 171 zemích a 45 jazycích na jaře 2017.

„Standardně nás vyhledávají německé televize, teď se natáčí film Die Vergeltung pro ZDF, v přípravách je film Zuckersand pro ARD. Švédové tu natočí v srpnu a září část filmu Borg vs. McEnroe," uvedla Claussová. Nebudou chybět ani štáby z Asie, konkrétně hongkongská produkce Adventurers s Jeanem Renem.

Seriál z tenisového prostředí

Film Borg vs. McEnroe se zaměří na finálový souboj obou tenistů ve Wimbledonu v roce 1980. Objeví se v něm i herci Shia LaBeouf a Stellan Skarsg?rd. Pracovat se bude i na pražské Štvanici, která se na pár týdnů stane londýnským Wimbledonem.

„Je skvělé, že český filmový průmysl zase ožil. Díky pobídkám se k nám zahraniční štáby po drastickém propadu produkce před deseti lety vrátily a zaměstnávají tisíce lidí.

Útrata zahraničních produkcí v České republice vzrostla od zavedení pobídek téměř pětinásobně," komentovala to ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

Čtěte také: Další filmy z festivalu Jeden svět může kdokoliv promítat zdarma