A to nejen díky novele zákona o silniční dopravě, která vstoupila v platnost na začátku října. Magistrátu dal nově do rukou zbraň i Nejvyšší správní soud (NSS). Smetl totiž ze stolu verdikt soudu městského právě ve věci sporu magistrát versus řidič Uber. Řidič nesouhlasil s pokutou od magistrátních úředníků, ale podvolit se jí musí. A NSS jedním dechem dodal: „Uber má být posuzován jako běžná taxislužba.“

Praha stále navyšuje počet kontrol

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) včera potvrdila, že Praha stále navyšuje počet kontrol a po výše uvedeném rozsudku rozhodně polevovat nehodlá. Do dnešního prý úředníci magistrátu prověřili 187 řidičů taxi a Uber. Strážníci pak od 1. do 26 října zkontrolovali 1174 taxikářů. „A všem měříme stejným metrem,“ ujistila Krnáčová.

Podle rozsudku by město přinejmenším mohlo požadovat registrace řidičů Uber a získalo by tak přehled kolik jich vlastně v Praze působí. Dále třeba chtít po Uber taxametry. „Přeprava osob uskutečněná řidiči, kteří používají aplikaci UberPOP, se neodehrává v právním vakuu. Jakkoliv využívají moderní technologická řešení a alternativní ekonomické formy, neznamená to automaticky, že jejich činnost nepodléhá žádným pravidlům.

Při aplikaci práva je třeba vycházet z aktuálního právního rámce a konkrétní situaci hodnotit jeho optikou, nikoli naopak,“ vysvětlil v rozsudku předseda senátu Nejvyššího správního soudu Radan Malík.