Součástí dohody, kterou ale ještě musí schválit orgány Veolie i pražští zastupitelé, bude také opce na odprodej zbývajícího většinového podílu. K tomu by mělo dojít nejpozději v roce 2028. Tou dobou vyprší kontroverzní smlouva mezi Veolií a městem. Potvrdil to Martin Bernard, ředitel společnosti Veolia Česká republika.

Dohodě pomohly příznivé okolnosti 

Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) byla ztráta kontroly nad městskými vodovody a kanalizacemi jedním z horších rozhodnutí jejích předchůdců. „Voda je strategickou komoditou a město musí mít nejen ji, ale celou vodárenskou infrastrukturu pod absolutní kontrolou. Věřím, že budoucí politické reprezentace Prahy naše rozhodnutí nezvrátí,“ poznamenala primátorka.

Dohodě s Veolií podle ní pomohly příznivé okolnosti. Globální hráč na poli vodárenství, energetiky i odpadů totiž utlumuje své aktivity v Evropě. „Zaměřují pozornost na Afriku,“ dodala k tomu Krnáčová.

PVK se v budoucnu začlení do holdingu 

Radní pro oblast majetku Karel Grabein Procházka (ANO) označil vyjednávání s Veolií za dlouhé a náročné. „PVK považujeme za fungující společnost a přes svůj podíl chce město mít větší účast na provozování vodárenské infrastruktury. To je i jeden z hlavních důvodů připravovaného holdingu městských firem, do kterého se PVK v budoucnu rozhodně začlení,“ sdělil Procházka.

Příznivý dopad na cenu? Možná ano 

Očekávaná transakce může mít vliv i na ceny vodného a stočného, které jsou dnes v Praze na úrovni celostátního průměru a činí 87,5 koruny za metr krychlový, o dvě koruny víc než loni. „Mohlo by to mít příznivý cenový efekt, protože bude mít město infrastrukturu znovu pod kontrolou. Loni jsme například složitě vyjednávali o tom, aby se cena nezvedala. Primárním cílem akvizice ale není snižování cen. Vybrané peníze by měly jít především do obnovy sítě,“ komentovala primátorka.