Součástí dohody, kterou ale ještě musí schválit orgány Veolie i pražští zastupitelé, bude také opce na odprodej zbývajícího většinového podílu. K tomu by mělo dojít nejpozději v roce 2028. Tou dobou vyprší kontroverzní smlouva mezi Veolií a městem. Potvrdil to Martin Bernard, ředitel společnosti Veolia Česká republika.

Vodovod. Ilustrační foto.
Hlavní město odkoupí část PVK od Veolie. Potřebné dokumenty připraví do léta

Dohodě pomohly příznivé okolnosti 

Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) byla ztráta kontroly nad městskými vodovody a kanalizacemi jedním z horších rozhodnutí jejích předchůdců. „Voda je strategickou komoditou a město musí mít nejen ji, ale celou vodárenskou infrastrukturu pod absolutní kontrolou. Věřím, že budoucí politické reprezentace Prahy naše rozhodnutí nezvrátí,“ poznamenala primátorka.

Dohodě s Veolií podle ní pomohly příznivé okolnosti. Globální hráč na poli vodárenství, energetiky i odpadů totiž utlumuje své aktivity v Evropě. „Zaměřují pozornost na Afriku,“ dodala k tomu Krnáčová.

Vodovod. Ilustrační foto.
KRÁTCE: Město chce od Veolie odkoupit Pražské vodovody a kanalizace

PVK se v budoucnu začlení do holdingu 

Radní pro oblast majetku Karel Grabein Procházka (ANO) označil vyjednávání s Veolií za dlouhé a náročné. „PVK považujeme za fungující společnost a přes svůj podíl chce město mít větší účast na provozování vodárenské infrastruktury. To je i jeden z hlavních důvodů připravovaného holdingu městských firem, do kterého se PVK v budoucnu rozhodně začlení,“ sdělil Procházka.

Havárie vodovodu. Ilustrační foto.
Z pražských vodovodů uniklo loni asi 14,9 milionu kubíků vody

Příznivý dopad na cenu? Možná ano 

Očekávaná transakce může mít vliv i na ceny vodného a stočného, které jsou dnes v Praze na úrovni celostátního průměru a činí 87,5 koruny za metr krychlový, o dvě koruny víc než loni. „Mohlo by to mít příznivý cenový efekt, protože bude mít město infrastrukturu znovu pod kontrolou. Loni jsme například složitě vyjednávali o tom, aby se cena nezvedala. Primárním cílem akvizice ale není snižování cen. Vybrané peníze by měly jít především do obnovy sítě,“ komentovala primátorka.

Vodovod. Ilustrační foto.
Praha jedná s Veolií o koupi Pražských vodovodů a kanalizací