I když mateřské školy v současnosti zejí prázdnotou, dlouholetý problém stále přetrvává. S nedostatkem míst v mateřských školách se potýkají především okrajové části hlavního města, kde vyrůstají stovky bytů a rodinných domů bez patřičné občanské vybavenosti.

Rekonstrukce mateřské školy Místecká v Letňanech a školky Oáza v Kamýku je reakcí na tuto situaci. Každé zařízení získá dvě nové třídy a dohromady tak zajistí místo dalším sto dvanácti dětem. Práce v letňanské školce budou dokončeny v září letošního roku, Oáza nové děti přivítá o rok později.

Nedostatek míst ve školkách způsobuje problémy 

„Mateřské školy zřízené jednotlivými městskými částmi navštěvuje bezmála 40 tisíc dětí. Přesto mnohde kapacita nestačí, zejména v okrajových částech Prahy školky doslova praskají ve švech a spoustu dětí musejí odmítat. Řada rodin se kvůli tomu dostává do nepříjemné situace, protože jeden z rodičů bývá nucen zůstat i nadále s dítětem doma. Hrozí pak postupné snižování kvalifikace a šancí na pracovním trhu a navíc se celá rodina může ocitnout ve finančních nesnázích,“ řekl radní pro oblast školství Vít Šimral.

Pražský operační program, který pokryje značnou část z dohromady bezmála 38 milionů korun potřebných na realizaci rekonstrukce obou mateřinek, už v minulých letech podpořil stovky projektů sledujících zvýšení dostupnosti a kvality školství v hlavním městě, vyhlášení další takto zaměřené výzvy schválili pražští radní loni v září.