„Knihkupectví a menší nakladatelství, autoři, redaktoři, překladatelé, grafici a další profese knižního trhu nyní zažívají těžkou dobu, a my jim proto chceme pomoci a povzbudit je. Stejně tak chceme povzbudit i čtenáře knih, aby nezapomínali navštěvovat knihkupce a aby si nezapomínali knihy kupovat,“ vysvětlil radní Prahy 1 pro kulturu Petr Burgr.

Majitelé knihkupectví a antikvariátů se těší, až se současný stav vrátí do normálu. V mnoha případech se totiž v jejich obchodech neprodávají jen knihy, ale jsou to také místa setkávání čtenářů, sběratelů, spisovatelů, historiků umění i umělců samých. Vedou se zde diskuze nad díly starými i novými, proudí tu zprávy z celého kulturního dění a někde se i pořádají drobné výstavy.

Vybere si každý

V knižních obchodech první městské části je k dostání literatura všeho druhu. Například z knihkupectví Kosmas v Perlové ulici nemůže nikdo odejít s prázdnou. Nejširší sortiment od beletrie přes kuchařky až po filosofii, nejnovější hity i zapomenuté poklady, knihy pro děti i duchovní literatura dokáže uspokojit každého knihomola.

Ty, které bez ohledu na věk stále baví objevovat, bádat a učit se, láká na množství novinek nakladatelství a vydavatelství Academia. Vydává především původní vědecké monografie a práce českých vědců, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii.

Pro spirituálněji zaměřené čtenáře je připraveno nepřeberné množství duchovní literatury, ať už jde o teologické a duchovní knihy, časopisy z oblasti křesťanství, judaiky, pravoslaví nebo tituly z oborů historie a filosofie v knihkupectví Oliva v Husově ulici.

U Samsy prozatím bez kávy

Dobrá zpráva je tu i pro ty, kteří našli zalíbení v návštěvách antikvariátů, kde se výběr a nákup knih stává spíše malou událostí než pouhým rutinním úkonem. Od pondělí mají otevřeno například 1. podzemní antikvariát v Hybernské 22, který se zaměřuje na knihy o historii a umění, originální grafické listy českých umělců, ale mají také velký výběr beletrie a poezie. Další antikvariáty jsou otevřené ve Valentinské ulici nebo ve Spálené, kde je součástí i knihkupectví.

Knihkupectví a kavárna Řehoře Samsy v pasáži Lucerna, je útulné místo v srdci nejrušnější části metropole. Každý, kdo sem zavítá může si vybrat nejen z nabídky zajímavých knižních titulů, ale až to situace dovolí, bude se moci začíst do vybrané knihy nad šálkem výborné kávy či sklenky vína.

„Já si pamatuji, kdy v devadesátých letech byly prognózy, jak tištěné knihy skončí, že je nečeká žádná budoucnost. Ale ty knihy to vyhrály a já věřím, že to vyhrají i dnes. Máme sice tablety, čtečky, ale ta knížka, ta má duši,“ dodal 1. místostarosta Prahy 1 pro kulturu Petr Burgr.

Všechna knihkupectví samozřejmě chrání jak prodejce, tak i zákazníky a všude jsou k dispozici dezinfekční prostředky.