Jenže postupem času se stánek proměnil ve firmu, která má 17 prodejen v hlavním městě i mimo něj. A má 280 zaměstnanců, kteří ročně vyrobí mimo jiných lahůdek, kterých jsou přes tři stovky druhů, i zmíněných více než pět milionů chlebíčků. Mimochodem, britský deník The Guardian zařadil Libeřské lahůdky na seznam deseti nejlepších tradičních lahůdkářství v ČR.

„Vždy jsem se řídila pravidlem, že zákazníkovi musí hlavně chutnat. Lahůdky jsem proto připravovala tak, jako kdybych chystala pohoštění pro svou rodinu. Třeba za základ dobrého chlebíčku považuji bramborový salát, v tomto jsme nikdy nedělali a nebudeme dělat ústupky. Brambory vaříme tradičně ve slupce a ještě horké je loupeme, v zeleninové směsi nikdy nebudou náhražky a majonézu si děláme také vlastní. Věříme, že právě tohle nás odlišuje, a rozdíl poznáte na první kousnutí,“ popisuje lahůdková království Jindřiška Šindelářová.

Kofola.
Nachmelená opice i Kofola. Slavné nápoje z Krnova podraží, chystají retronovinku

Prodejem baget na „hlaváku“ to v roce 1991 začalo. Paní Jindřiška plnila bagety nedaleko v bytě s kamarádkou a pětkrát denně je vozila na nádraží, aby byly stále čerstvé. Věhlas vynikajícího občerstvení rychle rostl a zákazníků přibývalo. V roce 2002 postavila firma první výrobnu v Libři. Následně se otevřely první kamenné prodejny a s rozvojem a popularitou přišel v roce 2016 čas na vybudování velké moderní výrobny ve Vestci u Prahy, kde Libeřské lahůdky mají také sídlo.

Ruční práce v moderním hávu

I přes moderní gastronomický provoz zůstává firma u ruční poctivé práce a většinu chlebíčků ve vlastních obchodech vyrábí na místě v malých výrobnách, které jsou součástí prodejny, a ne v centrále. „My prostě víme, že chlebíček je nejlepší čerstvý,“ podotýká Jindřiška Šindelářová.

Libeřské lahůdky už dávno nepřipravují pouze bagety, jejich vlajkovou lodí jsou chlebíčky, kterých vyrábí 25 druhů. Kromě toho jsou na pultech oblíbené třeba pomazánky, nadýchané Libeřské koláče i hotovky. Nedávno se firma pustila i do zdravých dobrot: populární je například pomazánka z červené řepy s vlašskými ořechy a česnekem.

Včelařka Marie Knödlová se v Chlebovicích u Frýdku - Místku stará o provoz unikátního Včelařského naučného areálu.
Z koníčku se stala obživa. Žena provozuje unikátní Včelařský naučný areál

„Když se podívám zpět, je neskutečné, jak dlouhou cestu jsme ušli. To ale neznamená, že bychom nesledovali nejnovější trendy a neposouvali firmu stále dál,“ zamýšlí se Jiří Kulhánek, současný ředitel společnosti a syn zakladatelky. Do budoucna plánuje další rozvoj a velké investice. Mimo jiného se chystá otevřít nové prodejny a dále vylepšovat úspěšně se rozjíždějící e-shop.

Jeho vizí je přilákat také novou generaci zákazníků, i proto má v plánu atraktivní redesign prodejen. Nový moderní kabátek dostaly již prodejny na Palmovce a ve Vodičkově ulici, další je na řadě Smíchov a Letná. Firma se chce zaměřit i na nové, udržitelné obaly výrobků.

„Libeřské lahůdky ušly za třicet let pořádný kus cesty. To, že si nás oblíbili zákazníci, je zásluha především našich zaměstnanců. Ať už jsou to naši lidé za pultem prodejen, ve výrobě, nebo v managementu, bez nich by nikdy naše ,lahůdky' nebyly nikdy tím, čím jsou dnes. Za všechno, čeho jsme dosáhli, vděčíme právě našemu skvělému týmu,“ dodal Jiří Kulhánek.