Třicet procent všech cestujících využívá pro dopravu z nebo na letiště služeb taxi. Současným provozovatelům ale končí smlouvy a tak je nutné vybrat nové.

„I proto jsme vpátekvyhlásili otevřené výběrové řízení. Chceme vybrat dvě kvalitní nepropojené společnosti, které zajistí spolehlivý provoz pro několik milionů cestujících,“ sdělila Eva Krejčí, mluvčí Letiště Praha.

„Důvodem k řízení není nespokojenost se současnými provozovateli, ale skutečnost, že v průběhu roku 2010 dojde k vypršení stávajících smluv,“ potvrdila výkonná ředitelka Letiště Praha pro Neletecký obchod a centrální nákup Marta Guthová. Termín pro podání nabídek je do 8. října.

150 až 180 vozů

Na výběru se bude podílet i magistrát. „Rozhodující bude úroveň podnikatelského záměru a nabídnutá cena,“ doplnila Krejčí.

Smlouvy budou uzavřeny na pět let s tím, že taxislužba. Zájemce bude muset na letištní provoz vyčlenit minimálně 150 a maximálně 180 vozů, přičemž bude mít každý z obou provozovatelů ve svém parku 10 minibusů. Požadované stáří vozu bude prodlouženo o rok na pět let.

Žlutá bude rychlejší

„Každý z provozovatelů bude muset mít jednobarevné vozy. Letiště Praha kromě žluté nově akceptuje také barvu bílou, stříbrnou a slonovou kost. Žlutá se však doporučuje s ohledem na záměr magistrátu vyčlenit rychlé pruhy na komunikacích, do nichž budou moci pouze vozy této barvy,“ vysvětlila mluvčí.

S prvním výhercem výběrového řízení bude uzavřena smlouva na období od 1. února 2010 a s druhým od 1. ledna 2011, obě budou mít platnost do 15. ledna.