Sociální demokraté chtějí, aby ruzyňské letiště ze zákona patřilo do vlastnictví státu.

„Mezinárodní veřejné letiště Praha – Ruzyně je největší civilní letiště v České republice. Má klíčový dopravní, jakož i strategický význam. Domnívám se, že by takový majetek státu neměl být ani v současné době, ani v budoucnosti privatizován,“ zdůvodnil předlohu místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Se zastavením prodeje letiště ostře nesouhlasil premiér v demisi Mirek Topolánek. Řekl, že sněmovna by neměla vládě mluvit do exekutivních rozhodnutí, mezi něž patří i privatizační procesy. „Já navrhuji, abychom odmítli tento návrh jako hloupý. Nechme proběhnout proces, který je nákladný, velmi komplikovaný, navíc monitorovaný všemi finančními hráči na světovém globálním trhu. Ponechme verdikt o prodeji vládě, která bude mít mandát. Parlament by neměl mít právo do těchto exekutivních kroků zasahovat,“ konstatoval Topolánek.

Ministr financí Miroslav Kalousek připomněl, že proces privatizace zahájila sociálnědemokra­tická vláda Vladimíra Špidly v roce 2003. „My jsme jen rozběhli všechny nutné přípravné kroky, o prodeji samém by v každém případě rozhodla až nová vláda v roce 2010,“ řekl Kalousek.