Bilance Letiště Praha v roce 2018. Infografika.Statistika ukazuje, že nejvytíženější byly v uplynulém roce linky do Velké Británie - tradičně směřovalo nejvíc pasažérů do Londýna. Na dalších místech se umístili Paříž, Moskva, Amsterdam a Frankfurt. Většina z těchto evropských měst totiž slouží jako přestupní stanice.

„Z čistě dovolenkových destinací využilo nejvíc cestujících linky do Antalye, Heraklionu, Hurghady, Burgasu a Marsa Alam,“ doplnil Roman Pavcoň, mluvčí Letiště Praha. Navíc z Ruzyně se více létalo také do vzdálených míst.

„Rok 2018 byl na Letišti Praha ve znamení dalšího nárůstu počtu cestujících i počtu pravidelných linek. Své lety z Prahy zahájily tři nové letecké společnosti a létat se začalo do celkem sedmi nových míst. Výrazně se nám dařilo posilovat spojení do dálkových destinací, a to v navyšování počtu frekvencí, kapacit i otevírání zcela nových linek. Díky tomu využilo dálková spojení s Prahou vloni o 250 tisíc cestujících více, což představuje 24procentní nárůst,“ uvedl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Mluvčí Pavcoň však upozornil, že pozitivní trend nárůstu odbavených cestujících nebyl kopírován počtem leteckých pohybů. Na pražském letišti se uskutečnilo celkem 155 530 vzletů a přistání, což je oproti předchozímu roku pomalejší růst - o necelých pět procent. Vůbec nejrušnějším měsícem se stal červenec, kdy prošlo bezpečnostními rámy v průměru přibližně 46 tisíc cestujících denně. S podporou sedmi desítek dopravců se létalo do celkem 171 míst na celém světě.

Mezi destinacemi se na obrazovkách v obou letištních terminálech nově objevila Filadelfie, Kutaisi, Belfast, Ammán, Marrákeš, Šardžá a Jerevan. Pomyslný titul skokan roku 2018 patří Barcelona. „Velký meziroční nárůst cestujících zaznamenaly dále Budapešť, Londýn/Stansted, Madrid a Antalya,“ vyjmenoval mluvčí Pavcoň.