Projekt Letenský muzejní distrikt realizuje hl. m. Praha a MČ Praha 7 jako součást pilotního programu Koordinátoři participativního plánování hl. m. Prahy, jehož garantem je IPR. Společně připravují proměnu veřejného prostoru v okolí Národního technického a Národního zemědělského muzea a přilehlých ulic. Do plánů na změny mohou se svými návrhy a připomínkami vstoupit také občané.

„Proměnou v Praze 7 by měla projít ulice Nad Štolou. Těším se, že zde vznikne důstojné pěší propojení dvou velkých parků Stromovky a Letenských sadů. Do procesu zapojíme samozřejmě veřejnost,“ sdělil Petr Hlaváček, I. náměstek primátora hl. m. Prahy.

Jedná se o dva projekty

Projekt Letenský muzejní distrikt bude rozdělen na dvě části. Jedna bude věnována okolí národních muzeí, ulici Nad Štolou či sportovištím na okraji Letenských sadů, druhá se zaměří na ulici Korunovační. Pro ulici Korunovační bude zpracována koncepční studie, která se stane koordinačním materiálem pro plánované úpravy a obnovu veřejné infrastruktury.

„Oblast Letné mezi dvěma velkými parky patří mezi vytížené a často navštěvované části Prahy. Lidé sem chodí za sportem a rekreací, je zde řada významných budov, kulturních, sportovních a volnočasových institucí, jako jsou národní muzea, tenisové kurty, vodárenská věž s kroužky pro děti, sportovní hala a další. Máme tu také několik škol a školek. Chceme zde proto zajistit upravenější, přívětivější a zelenější veřejný prostor, jaký si toto významné území a jeho obyvatelé i návštěvníci zaslouží,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Prozatím musí vystačit foto-procházka

Do příprav zadání projektů se již nyní může zapojit i široká veřejnost. Pandemie sice znemožnila podzimní procházku „Společně po Letné“, alternativním řešením se ale stal interaktivní formát ankety, který veřejnost prostřednictvím foto-procházky s jednotlivými místy seznamuje. S dalším zapojením veřejnosti se dle aktuálních možností počítá letos na jaře.

„Velmi mě těší, že se městským částem daří zapojovat občany do plánování Prahy i v této komplikované době. V rámci pilotního programu Koordinátoři participativního plánování v Praze 7 se budou lidé moci vyjádřit v online dotazníku například k šíři chodníků, stromům v ulicích i k podobě samotných ulic Nad Štolou či Korunovační. Další fáze participace je pak naplánována na jaro tohoto roku,“ dodal Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Anketa je uveřejněna na praha7.urad.online. Občané ji mohou vyplnit do 21. března 2021.
V papírové formě je k dispozici v přízemí radnice U Průhonu 38 a v Informačním centru Milady Horákové 2 v aktuálních otevíracích hodinách. Vyzvednout a vyplněnou odevzdat ji bude možné i u výdejních okének podniků Chleba a máslo (Jana Zajíce 16) a Dítě v šátku (Sládkova 7).