"Nástupní mzda ve společnosti Lidl začíná nyní na 18.625 Kč hrubého při čtyřicetihodinovém pracovním úvazku (na pozici prodavač/prodavačka), zvýšení minimální mzdy se nás tedy nijak nedotýká," řekla mluvčí Lidlu Zuzana Holá. "Naší společnosti se toto opatření nijak nedotkne. V oblasti minimální mzdy nemáme žádné zaměstnance," uvedl mluvčí Český drah Petr Štáhlavský.
"Kaufland nikdy neplatil svým zaměstnancům minimální mzdu, ale vždy citelně nad tento limit, a to i zaměstnancům na nejnižších pozicích," uvedl mluvčí firmy Michael Šperl. Tento rozdíl ve prospěch zaměstnanců si podle něj Kaufland drží při každém navyšování minimální mzdy.
Pro český trh práce je v posledních měsících charakteristická velmi nízká míra nezaměstnanosti spojená s konkurenčním bojem o kvalitní zaměstnance, upozornila mluvčí Globusu Pavla Hobíková. Žádného ze zaměstnanců Globusu se minimální mzda netýká, dodala.
Vláda letos rozhodla, že od začátku příštího roku stoupne minimální mzda o 1 100 korun na 11 000 měsíčně. Pobírá ji zhruba 3,2 % zaměstnanců. Po zvýšení dosáhne přibližně 38 procenta průměrné mzdy, která letos ve třetím čtvrtletí byla 27.220 korun. V koaliční dohodě se vláda zavázala, že bude nejnižší výdělek přibližovat ke 40 procentům průměrné mzdy.
Zvýšení nákladovosti v důsledku růstu minimální mzdy se přímo projeví jen v určitých oborech nebo menších firmách, upozornila Jitka Hejduková ze Svazu průmyslu a dopravy. Navýšení nákladů v důsledku zvýšení minimální mzdy pocítí například podnikatelé v obchodu a službách, například menší obchody na vesnicích. "Propouštění v důsledku navýšení minimální mzdy nečekáme. Za Svaz průmyslu a dopravy chceme zvyšovat minimální mzdu. Jsme pro její fixaci na průměrnou mzdu podle jasných a předem dlouhodobě známých pravidel," dodala Hejduková.