„Vzhledem k vložené energii je to už nyní pro nás na hraně, zda se nám s malou produkcí vyplatí cesta do Prahy. Nedovedu si proto představit, že bychom trávili další čas administrativou a navíc investovali do potřebných zařízení," zlobí se jihočeský farmář.

Kvůli čtyřem mrkvím účtenky?  

A s tímto názorem není rozhodně sám. V Praze v současnosti úspěšně funguje několik desítek farmářských trhů, drobných živnostníků je mezi nimi celá řada. Ke kritice se přidává i Jana, která prodává sezonní zeleninu v tržnici v Holešovicích.

„ Nedovedu si představit, že si někdo koupí ve stánku někde na náměstí čtyři mrkve a prodejce mu bude složitě vydávat účtenku, to je směšné," myslí si. Sama zatím neví, jestli bude i v budoucnu s pěstováním a prodejem pokračovat.

Pro farmáře žádné výjimky nejsou 

Ministerstvo zemědělství proto v druhé polovině července představilo možnou podobu novely, podle které by byla právě farmářská tržiště vyjmuta z nového systému evidence tržeb. Resort financí se ale postavil proti a tuto možnost alespoň prozatím smetl ze stolu.

„Vyjmutí farmářských trhů z evidence by představovalo neodůvodněnou výjimku pro jeden vybraný druh podnikání a současně by byla obtížně spravovatelná a náchylná ke zneužívání, jak už to u většiny výjimek v daňových zákonech bývá," sdělila Pražskému deníku mluvčí ministerstva financí Gabriela Štěpanyová. Podle ní se navíc prodejci vlastních zemědělských produktů k EET připojí až od března 2018 a mají tedy více času na přípravu a výběr optimálního řešení než ostatní obchodníci.

Nárůst administrativy 

Také organizátoři trhů se zavedení online registrace tržeb brání, byť jich samotných se nová úprava příliš nedotkne. Podle Hany Kaštilové ze společnosti Farmáři v Praze, která organizuje trhy na Andělu, Pankráci nebo na Barrandově, bude vydávání účtenek zdržovat při prodeji a výrazně naroste administrativa.

Naopak kdo bude chtít podvádět, cestu si prý stejně najde. Sama se zatím na EET nijak nepřipravuje. Doufá, že farmářské trhy nakonec budou přece jen ze systému vyjmuty.

„Zejména malých prodejců, kteří nabízí své přebytky, by se zavádění EET vůbec nemělo týkat. Myslíme si, že je to donutí, aby přestali jezdit," říká za organizátory trhů na Vítězném náměstí v Dejvicích Andrea Vodňanská.

Stánky budou potřebovat internet 

Za komplikaci pro farmáře považuje záměr ministerstva financí i majitel firmy Delicato Centrum Tomáš Ságl, který mimo jiné provozuje trhy na náměstí Republiky. Nyní se především snaží získat dostatek informací, plánuje ale zajistit pro všechny stánky potřebné internetové připojení.

Povinnost EET začne platit od prosince pro hotely a restaurace. Od března příštího roku se do systému zapojí i maloobchodní a velkoobchodní firmy a postupně se přidají i další. Vláda si od toho slibuje omezení daňových úniků.

Čtěte také: Po půl roce je schváleno 92 cechovních potravinářských norem