Schvalování projektů a rozdělování peněz má sice zpoždění, podle odhadů by mělo začít až ve druhém pololetí letošního roku, avšak odborníci to nepovažují za zvláštní pohromu. Také v předchozím období se totiž začalo se zpožděním a většinu peněz, které mohlo Česko získat, nakonec také dostalo.

„Pro zdárný průběh strukturální pomoci pro léta 2007 až 2013 je nutné dbát na kvalitu projektů. Domníváme se, že všechny operační programy by měly být spuštěny nejpozději do konce roku, aby se zajistilo plynulé čerpání prostředků,“ uvedl manažer Oddělení řízení rizik a poradenské služby společnosti KPMG Pavel Pelant.

Tato poradenská společnost se podílela na přípravě výkladových pravidel pro ministerstvo pro místní rozvoj, podle nichž se budou projekty posuzovat. Její odborníci se také podílejí na zpracování projektů a žádostí o evropské dotace pro řadu tuzemských firem, měst a obcí. „Jen za loňský rok jsme pomohli českým žadatelům zpracovat projekty v celkovém objemu 210 milionů korun. Z toho dotace činily 157 milionů korun,“ doplnil Tomáš Kulman z KPMG.

V Praze například společnost pracuje na projektu, jehož cílem je zlepšit vybavení a využívání informačních technologií v městských částech. Pro ministerstvo práce a sociálních věcí v Praze pracuje na dvou vzdělávacích projektech. O peníze z fondů přitom může žádat každý, kdo splní základní požadavky, v případě malých a středních podnikatelů je to například počet zaměstnanců, obrat firmy, objem aktiv, finanční zdraví. Velmi důležitá je životaschopnost, udržitelnost projektu, jeho dlouhodobý přínos.