Korupční riziko v Praze.Zdroj: DeníkHlídač státu v rámci K-indexu počítačově zanalyzoval několik milionů kontraktů shromážděných v registru smluv a uzavřených víc než dvacítkou tisíc veřejných institucí. Na webu je pak publikované hodnocení přibližně tisícovky subjektů, u kterých počet a finanční objem smluv dosáhl „vypoví-dající hodnoty“.

Praha 3 zaujala za loňský rok 14. místo v absolutním pořadí, 7. pozici v rámci institucí a veřejných firem na území metropole a prvenství mezi všemi českými samosprávami.

Takhle by mohla vypadat hlavní budova bývalého nákladového nádraží na Žižkově.
Změna! Tramvajová trať z Nákladového nádraží Žižkov nepovede budovou nádraží

Hlídač státu provedl hodnocení i za předchozí dva roky a „žižkovská“ radnice zaznamenala i výrazný skok v meziročním srovnání zatímco loni se její index pohodlně zařadil do nejlepší kategorie A (po vzoru štítků energetické náročnosti), předloni získala „déčko“ a z městských částí skončila až na konci první desítky.

„Nevykazuje téměř žádné rizikové faktory. Zakázky se nekoncentrují u žádných dodavatelů. 54 smluv (z více než 5 tisíc) má hodnotu blízkou limitům veřejných zakázek, což může naznačovat snahu se vyhnout řádné veřejné soutěži,“ zní souhrnné hodnocení Prahy 3 na webu Hlídače státu.

Vyhodnocování je automatické

Výsledná hodnota K-indexu vychází z vyhodnocení dat v deseti parametrech. Konkrétně jde o podíl uzavřených smluv se skrytou cenou, smluv s nedostatkem, se sponzory politických stran, s cenou blízko limitu veřejných zakázek, dále pak smluv s nově založenými firmami a uzavřených o víkendu či svátku. Za „rizikové“ se nakonec považují i menší počty dodavatelů (v několika ohledech).

„Systém vyhodnocování parametrů je stoprocentně automatizovaný, tudíž také absolutně objektivní. Na druhou stranu horší umístění nemusí signalizovat záměrné prohřešky. Podstatná část minusových bodů vyplývá z toho, že jsou smlouvy v registru zveřejněny ne-úmyslně v podobě, která je v rozporu se zákonem,“ upozornil ředitel Hlídače státu Michal Bláha.

Tomu se také po uveřejnění K-indexu ozývají jednotlivé instituce s argumenty, proč považují vlastní známku za nezaslouženou.

Rekonstrukce vozovky v žižkovské ulici Jana Želivského.
OBRAZEM: „Oni jezdí tudy? Tak to taky zavřeme!“ Žižkov běsní kvůli další opravě

Z „větších“ pražských radnic dopadla nejhůře Praha 4. „Velmi vysoká míra rizikových faktorů. Většinu zakázek se skrytou cenou dostali 3 dodavatelé. Skrývá ceny u 61 smluv. Většinu peněz dostali 2 dodavatelé z 476,“ konstatuje zmíněný web, který přiřadil nejlidnatější městské části známku F.

V hodnocení nezazářil ani magistrát, který obdržel známku D.

Úspěch má více důvodů

Představitelé vítězné Prahy 3, kde vládne koalice TOP 09/STAN, Pirátů a Zelených, si vlastní úspěch a meziroční progres vysvětlují koncentrací radnice na „transparentní účty, zveřejňování investičních akcí, seznamu nemovitého majetku a způsobu jeho využití“. 

Podle radního pro transparenci a zapojení občanů Pavla Musila (Piráti) je výsledek dán „férovým zadáváním veřejných zakázek a transparentním zveřejňováním uzavřených smluv“.

Žižkov řeší problémy s bezdmovci. Starosta Jiří Ptáček (TOP 09) vyrazil na noční hlídku se strážníky městské policie.
Řev, alkohol, výkaly. Žižkovský starosta se strážníky řeší problém s bezdomovci

Praha 3 v loňském roce rozšířila okruh dodavatelů, snížila koncentraci zakázek zadaných u jednoho dodavatele a podařilo se jí také snížit počet smluv se skrytou cenou.

„Přestože i takové smlouvy máme, klíčové je pro nás to, že u drtivé většiny smluv nejsou ceny skryté,“ vysvětloval radní Musil. „I tak jsem si vědom toho, že stále můžeme dělat víc analýza Hlídače státu nám například našla 17 smluv, které obsahovaly zásadní nedostatky,“ doplnil.

Pohled na jezdeckou sochu Jana Žižky na Vítkově z dronu.
Podívejte se Žižkovi do oka! Umožní to unikátní 3D model jezdecké sochy