Znatelněji v metropoli od jara klesly pouze ceny nájemného, a to minimálně o desetinu. Přímo v centru pak podle portálu Realitymix meziročně zhruba o pětinu.

„Díky uvolňování většiny opatření proti šíření nemoci covid-19 se aktivita na trhu rezidenčních nemovitostí většinou vrátila na předkrizovou úroveň,“ uvádí Deloitte. „Z nabídkových cen prodejů bytů v Praze a krajských městech došlo pouze k mírnému zpomalení růstového trendu posledních let,“ dodává poradenská firma.

Cenová hladina pražské nabídky se na realitních serverech na konci června pohybovala kolem 97 tisíc korun za metr čtvereční. Další vývoj na trhu s bydlením se bude odvíjet od epidemiologické situace, možné druhé vlny šíření nemoci a v neposlední řadě od schopnosti lidí splácet hypotéky.

Tlak na snížení cen bude pokračovat

Na nájemním trhu se dostalo do nabídky velké množství investičních bytů původně využívaných k ubytování turistů. Podle Deloitte se po prudkém propadu z kraje jara nájemné v květnu ustálilo na hladině kolem 280 korun za metr čtvereční bytu. U 60metrového bytu to znamená snížení o 2400 korun měsíčně.

„Tlak na ceny je způsoben zejména množstvím nové nabídky bytů, které byly původně určené ke krátkodobému pronájmu. V krajských městech se mediánová cena nájmu po mírném pětiprocentním poklesu zvedla a nyní se pohybuje na podobné úrovni jako před vyhlášením nouzového stavu,“ popisuje Deloitte.

V Praze ovšem bude tlak na snížení cen ještě pokračovat. „Koronavirová krize bude mít delší trvání, než se čekalo. Ne všichni majitelé investičních bytů v širším centru budou chtít nemovitost nabízet k pronájmům dlouhodobým, protože jim to nepokryje náklady na hypotéky,“ předpovídá Jan Štěp, ředitel firmy Dalten media, provozující Realitymix.

Nelehké období očekává i Prokop Svoboda, majitel realitní kanceláře Svoboda & Williams. „Podpůrná opatření vlády postupně končí, jednotlivci i firmy na podzim narazí na realitu zpomalené ekonomiky,“ myslí si. „Období růstu a minimální nezaměstnanosti máme za sebou a lidé si stále méně budou moci dovolit bydlení ve vlastním. Developeři tak mají velký prostor pro realizaci projektů zaměřených na nájemní koncepty. Jejich popularita se díky krizi znásobí.“

Nejvíc podražila Praha 4

Nabídkové ceny nových bytů za poslední dva roky nejvíc vyskočily v Praze 4, následované devátým a desátým pražským obvodem. Uvádí to společné statistiky developerského tria firem Central Group, Trigema a Skanska Reality.

Na „čtyřce“, která je nejlidnatějším obvodem, nabízené byty v novostavbách zdražily o 26 procent na současných přibližně 106 tisíc korun za čtvereční metr.

Naopak v centru nové bydlení v průměru zlevnilo, konkrétně o 13 procent v Praze 1, o desetinu v Praze 2. To ovšem nic nemění na tom, že je zde stále zdaleka nejdražší.

„Cena za metr čtvereční ve druhém čtvrtletí dosahovala v Praze 1 v nabídkách průměrně 187 tisíc korun. To je skoro dvojnásobek toho, kolik stojí byt v cenově nejdostupnější Praze 9. Ještě před dvěma lety byl ale rozdíl nejdražšího a nejlevnějšího obvodu, tedy Prahy 1 oproti Praze 4, více než 2,5násobný. Dochází tak k přibližování cen bydlení mezi jednotlivými pražskými lokalitami,“ komentuje společnou analýzu Central Group.