Lékaři už v září na mimořádném sjezdu schválili plán na zlepšení situace ve zdravotnictví, kterou označují za krizovou. Žádají mimo jiné vyšší platby do systému či jejich spravedlivější rozdělování. Sjezd vyzval Ludvíka, aby tyto návrhy prosazoval.
Novela nenaplnila cíle
Negativně se lékaři vyslovili k novele zákona, která měla zjednodušit a zkvalitnit vzdělávání lékařů. Současný systém je podle komory příčinou odchodů mladých lékařů do zahraničí. Podle usnesení sjezdu novela cíle nenaplnila, naopak zhorší postavení neatestovaných lékařů.
Původní vládní návrh novely předpokládal snížení základních specializačních oborů o více než čtvrtinu, ze 46 na 33. Pozměňovací návrh zdravotnického výboru ale jejich počet opět zvýšil na 43.
Účastníci sjezdu žádají daňové zvýhodnění lékařů
Komora také vyzvala předsedu sněmovního zdravotnického výboru Rostislava Vyzulu (ANO) k rezignaci. Jako důvod uvedla nečinnost v oblasti zhoršujících se pracovních podmínek zdravotníků.
Dalším usnesením sjezd žádá ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby prosadil daňové zvýhodnění pro lékaře, kteří se celoživotně vzdělávají. Podle komory by měli mít možnost uplatnit náklady na toto vzdělávání jako daňově odpočitatelnou položku.
Lékaři vyzvali vládu k rychlému řešení
Sjezd označil za nesmyslnou povinnost lékařů v ordinacích s malým obratem hotovostních plateb připojit se od března 2018 k elektronické evidenci tržeb. „Tato povinnost může způsobit riziko ukončení jejich činnosti," tvrdí komora.
Lékaři se v usnesení dotkli také tendru na zajištění letecké záchranné služby, který nebyl u dvou stanovišť kvůli stížnosti jedné z firem u antimonopolního úřadu ukončen. Lékaři varovali před možným výpadkem v zajištění této služby od ledna a vyzvali vládu k rychlému řešení. Ministerstvo ale už dříve obavy o zajištění služby odmítlo.
Komora podpořila vznik informačního systému
Delegáti rovněž rozhodli, že komora bude pokračovat v mediální kampani, která upozorňuje na problémy tuzemského zdravotnictví. ČLK si na její podporu už dříve najala PR agenturu, které dosud podle informací ze sjezdu zaplatila 2,9 milionu korun.
ČLK rovněž podpořila vybudování funkčního Národního zdravotnického informačního systému (NZIS), který připravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). „ČLK je připravena spolupracovat s ÚZIS, avšak zároveň trvá na zachování registru lékařů, který jako profesní samospráva spravuje," uvedla v usnesení. Dvoudenní sjezd za účasti stovek delegátů, ale bez účasti politiků se konal v pražském hotelu Clarion.
Čtěte také: Komora chce koupit nemovitost v Praze a zřídit v ní Dům lékařů