Komise na nabídce Prahy na nové sídlo EBA naopak ocenila dostatečné prostory či dopravní dosažitelnost zvažované lokality. Podrobnější informace komisi chyběly i u jiných nabídek. Praha se o sídlo EBA uchází společně s Vídní, Bruselem, Paříží, Frankfurtem nad Mohanem, Dublinem, Lucemburkem a Varšavou. O sídlo Evropské lékové agentury se uchází 19 měst včetně například Bratislavy.

Vládní zmocněnec pro českou kandidaturu Karel Dobeš připomněl, že posouzení komise není obsahovým vyhodnocením, které by sloužilo k závaznému určení pořadí. "Jedná se o pouhé zhodnocení toho, jak jsme splnili šest základních kritérií potřebných pro podání nabídky. Česká republika tato kritéria splnila," sdělil Dobeš ČTK. Z komentářů komise je zřejmé, že má výhrady k nabídkám všech členských zemí, dodal zmocněnec.

Během dalších jednání podle Dobeše Česko stejně jako ostatní státy objasní informace, které komise v hodnocení postrádala. O tom, do kterého města se úřady budou stěhovat, mají rozhodovat hlasováním zástupci členských zemí na okraj listopadové schůzky unijních ministrů zahraničí a ministrů pro evropské záležitosti. Tomu bude ještě v říjnu předcházet politická rozprava.

Česko jako nové sídlo unijní agentury pro bankovní dohled nabídlo plánovanou budovu v Praze na Pankráci, která má být dokončena v roce 2019. Unijní agentura, která potřebuje zhruba čtyři tisíce metrů čtverečních, by se tam údajně mohla nastěhovat hned 1. března 2019, tedy den po plánovaném odchodu Británie z unie.

Česko rovněž slibuje, že EBA bude moci dispozici kanceláří přizpůsobit svým potřebám. Budova přitom podle nabídky poskytne odpovídající kancelářské prostory, nezbytnou logistiku i dostatek místa pro zasedací místnosti, archivy, výkonné komunikační sítě, mnoho prostoru pro úložiště dat a odpovídající úroveň bezpečnosti pro osoby i výpočetní techniku, shrnula Evropská komise s tím, že další technické detaily nebyly poskytnuty.

Z dalších předností české nabídky Evropská komise vyzdvihuje například snadnou dostupnost Prahy, která má přímé letecké spojení s 23 hlavními městy zemí EU, a také dopravní dostupnost samotné budovy s pomocí městské dopravy.

EBA byl založen v roce 2011 v reakci na světovou finanční krizi. Působí jako regulátor bankovního sektoru v EU, jeho úkolem je mimo jiné formulovat a koordinovat bankovní pravidla.