Firma oznámila v pátek v tiskové zprávě, že dokončila poslední výměnu parovodního potrubí za horkovodní a starý zdroj tepla. „Dokončili jsme jeden z nejvýznamnějších rozvojových projektů posledních let. Hlavním přínosem pro Pražany bude mnohem efektivnější přenos tepla a nižší emise,“ řekl Tomáš Sluka, obchodní ředitel Pražské teplárenské.

Původní parní tepelný zdroj sloužil Pražanům od sedmdesátých let a byl tvořen čtyřmi plynovými kotli. Nový - podle energetické společnosti špičkový -horkovodní zdroj stál téměř 140 milionů korun. A jde vlastně o novou plynovou kotelnu pro horkovodní systém.

„To zásadní, co každý Pražan ocení, je skutečnost, že dojde k dalšímu poklesu exhalací a již velmi nízký podíl zdrojů Pražské teplárenské na celkových koncentracích emisí v ovzduší v hlavním městě se ještě sníží,“ konstatuje ředitel Sluka s tím, že rozdíl v produkci oxidu uhličitého mezi starým a novým zdrojem je 82 procent.

Novinka v Holešovicích poslouží k pokrytí zimní výkonové špičky nebo jako záloha pro případ selhání centrálního systému. Jinak bude horkovodní zdroj vypnutý a teplo pro Holešovice bude proudit z centrálního zdroje v Mělníku.

Tento krok Pražské teplárenské tak dokončil dlouhodobý projekt, při němž firma v Holešovicích postupně vyměnila 25 kilometrů tras bez nároku na investiční dotace. Navíc v Česku letos teplárny nahradily 22 kilometrů zastaralých parovodů novými teplovodními či horkovodními, jak to udělali v Praze - kromě hlavního města se dotkla modernizace Brna, Českých Budějovic, Liberce, Kolína, Písku, Nymburku, Pelhřimova a Přerova.

Výměna takového množství parovodů je největší za posledních pět let. Důvod je prostý - modernizace významně přispívá k minimalizaci tepelných ztrát a k energetickým úsporám. A navíc je to ekologičtější.

Pražská teplárenská patří k největším v republice, v současnosti dodává teplo do více než 230 tisíc domácností a do desítek dalších budov, továren, škol či nemocnic. Akciová společnost patří do skupiny EP Infrastructure, která je součástí Energetického a průmyslového holdingu. Ten vlastní Daniel Křetínský, mimo jiných majitel fotbalové Sparty.