Přesně přede dvěma roky založil start-up Reknihy, který prezentuje jako „první udržitelné online knihkupectví v Česku“. Princip je jednoduchý - přebývají-li vám doma určité knihy, můžete je nafotit a obrázky poslat Tadeášově firmě.

Reknihy si vyberou, o co mají zájem, a následuje odeslání vybraných titulů do skladu. V něm jsou dnes tisíce knih, které si mohou zájemci obratem koupit. Vedle zásilkové služby přitom mají kupující možnost osobního vyzvednutí v nedávno otevřeném „výdejním okénku“ na Smíchově. Provize z prodaného kusu se dělí na rovnou polovinu pro prodávajícího a polovinu pro Reknihy.

Jen tituly v dobrém stavu

„Trápilo mě, že na většinu knížek se po prvním přečtení už jen práší. V Reknihách věříme, že jedna knížka si zaslouží více než jednoho čtenáře. Proto sdílením knížek šetříme nejen vaši peněženku, ale i přírodu,“ řekl Tadeáš Kula k motivům svého inovativního podnikání.

Prvotní impulz k němu přitom byl víceméně náhodný. „Chtěl jsem si jednou vyměnit knížky s jednou slečnou, ale nakonec to nevyšlo. Hromada přečtených titulů mi tak zůstala ležet doma na stole a já nevěděl, co s nimi. Šel jsem tedy hledat vhodný způsob, jak se knížek zbavit. Žádný se mi ale nelíbil, a tak jsem si řekl, že musím založit vlastní,“ vzpomínal mladý majitel na začátky projektu. Na něm se dnes podílí více než dvacítka vesměs mladých lidí, kteří pracují v Reknihách buď na plný úvazek, nebo jako brigádníci.

Do oběhu už start-up poslal přes 12 tisíc knížek, což je ekvivalent více než tuny papíru. Na rozdíl od antikvariátů se Reknihy zaměřují na tituly v dobrém stavu a vydané v posledních 15 letech, po nichž bývá neustálá poptávka, což zase pomáhá naplňovat ekologickou myšlenku v pozadí.

Mezi aktuálními novinkami na prodejním webu je například Velká kniha umění slovní sebeobrany. K nejprodávanějším pak dlouhodobě patří také učebnice fyziky či matematiky pro gymnázia, které lze pořídit za ceny až třetinové oproti knihkupectvím.

Cílem je dostat mladé lidi ke čtení

Reknihy navíc darují z každého prodeje pětikorunu organizaci Rainforest Trust, která se zabývá ochranou deštných pralesů. Za několik desítek tisíc takto dosud „přesměrovaných“ korun se podle Reknih může podařit zachránit až 4 miliony metrů čtverečních pralesa. V případě jedné objednávky jde o 400 metrů čtverečních.

„Při sdílení knih si provizi z prodaných titulů můžete připsat na profil a použít k dalšímu nákupu, nebo ji darovat na obnovu deštných pralesů a jejich biodiverzity či na podporu chodu Reknih, abychom mohli ještě více investovat do ekologických aktivit i v České Republice,“ informuje společnost na svém webu.

Tadeáš Kula je osobně přesvědčený, že je třeba udělat z knih finančně dostupnější zboží šetrné k planetě a třeba i díky tomu dostat mladé lidi zpět ke čtení.