První na řadě je Smíchov City developera Sekyra Group na desítkách hektarů drážních pozemků. Podobné projekty nových čtvrtí jsou v pokročilé fázi příprav v oblasti Rohanského ostrova, někdejších nádraží na Žižkově a v Bubnech či v Ruzyni. Developeři už mívají na papíře podobu jednotlivých bytových domů, nad čím ale zpravidla visí otazníky, jsou základní školy. Například radnice Prahy 3 už spočítala, že realizace všech dosud plánovaných projektů na Žižkově by si vyžádala výstavbu hned dvou základních škol.

Pohled od jihozápadu na možnou podobu nové čtvrti. V jižní části je patrné umístění budovy koncertního sálu (filharmonie) pro 1800 až 2000 diváků spolu s doplňkovým zázemím a celkovým řešením okolního veřejného prostoru.
Zanedbané ostrovy v metropoli čeká radikální proměna

Developeři jsou vesměs ochotní zajistit výstavbu mateřských školek, v lepším případě poskytnou pozemek pro budoucí základku. Městské části, v jejichž kompetenci je základní vzdělávání, většinou argumentují tím, že na výstavbu základních škol nemají v rozpočtu dost peněz. „Černý Petr“ tak zbývá na magistrát.

Central Group školy financovat nechce

„Výstavbu základních škol nikde ve svých projektech financovat nechceme,“ říká Dušan Kunovský, majitel developerské firmy Central Group, která chystá v několika pražských brownfieldech výstavbu celkem 30 tisíc bytů. Na dohodě s magistrátem teď závisí její projekt v Ruzyni, kde chce namísto skladového areálu Westpoint postavit 2200 bytů. „Městské části zdarma převedeme plně zainvestovaný pozemek pro výstavbu školy se sportovištěm pro zhruba 680 žáků,“ říká Kunovský.

Praha přestavuje učiliště na inteligentní budovu s nulovou energetickou náročností.
V Praze vyrůstá „chytré učiliště“. Přestavba školy vyjde na čtvrt miliardy

Pražští radní se podle svých slov snaží palčivou situaci řešit. „S Central Group, dalšími developery a městskými částmi o tom jednáme. Výstavba jedné školy znamená zhruba půlmiliardovou investici,“ říká radní pro školství Vít Šimral (Piráti). „V principu jsme ve shodě,“ doplňuje ho radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček (TOP 09).

Škola na Zličíně stačit nebude

Zásadní problém ale může být v načasování. Není totiž jasné, jak dlouho může povolovací proces u jednotlivých projektů soukromých investorů trvat. „Ideální by bylo postavit každého 1,5 roku jednu školu,“ konstatuje radní Šimral.

Ilustrační foto.
Žižkov čeká stavební boom. Pro nové obyvatele bude třeba postavit i dvě školy

Nedostatek míst ve školních lavicích už teď řeší v městských částech, kde sice nevznikají obří sídliště, ale staví se tady celá řada středně velkých bytových projektů. Výstavba nových základních škol se několik let chystá na pomezí Vysočan a Hloubětína a také v Uhříněvsi.

Příští rok má být dokončena nová škola pro 540 žáků na Zličíně. Podle tamní starostky Marty Koropecké (Pro Zličín a Sobín, sdružení nezávislých kandidátů) je už teď jasné, že její kapacita nebude přílivu nových obyvatel z novostaveb zdaleka stačit.

Jak bude vypadat nová rezidenční čtvrť Tesla Hloubětín v Praze.
Areál Tesly v Hloubětíně developer přestaví na 1500 bytů. Školku daruje radnici