Hlavním důvodem zájmu kontrolního výboru je fakt, že jeden z podílníků ve Vinohradském pivovaru, Matěj Turek, minulý rok kandidoval za Prahu sobě, která výběrové řízení organizovala.

Novináři si mohli 13. srpna 2019 prohlédnout práce na rekonstrukci Šlechtovy restaurace v parku Stromovka v Praze.
Byznys pro kamarády z politiky. Šlechtovku kritizuje už i ministr zahraničí

„Obrátili se na nás občané, vycházíme i ze zpráv z médií. Důvody jsme uznali za zvláštní a nejasné,“ uvedla předsedkyně výboru Jaroslava Janderová (ODS). „Kontrolní výbor situaci prověří z pohledu procesního a vyzve radní, aby požádali Obecní dům o prověření výběrového řízení,“ dodala Janderová.

Vinohrady to nemají jisté

Dohled nad Šlechtovou restaurací bude vykonávat městská společnost Obecní dům, která rovněž provozuje objekt na náměstí Republiky. Ta bude magistrátu platit částku 994 tisíc ročně bez DPH. Obecní dům pak bude mít ohledně výběru provozovatele konečné slovo, restauraci nejspíše pronajme Vinohradskému pivovaru. Vybírat od něj bude částku vyšší nebo přinejmenším stejnou.

Dělníci začali 7. prosince s bouráním Trojské lávky v Praze, která se zřítila 2. prosince.
Nová lávka spojí Stromovku a Troju do roka. Už nebude padat, slíbil radní

O smlouvě mezi Obecním domem a magistrátem v pondělí rozhodne rada města. Podmínky smlouvy s Vinohradským pivovarem zveřejněny zatím nebyly. Podle dřívějších tvrzení opozice měl Vinohradský pivovar platit pouze procenta z tržby, což by byl bezrizikový byznys.

Podle radní pro kulturu Hany Třeštíkové (Praha sobě) je to ale absurdní. „Odborný posudek doporučil dokonce nižší nájemné, než jaké Obecní dům navrhl,“ vysvětluje Třeštíková. Podle Třeštíkové je sezonní provoz obrovské budovy zcela závislý na počasí, a cena nájmu je tak v pořádku.

Neproběhlo klasické výběrové řízení

Kamenem úrazu je ale výběrové řízení samotné. Obecní dům totiž nevypsal klasickou soutěž, ale pouze oslovoval vytipované gastroprovozy. Ve Vinohradském pivovaru má navíc podíl Matěj Turek, který v minulých volbách kandidoval za Prahu sobě na 48. místě kandidátky.

Löwitův mlýn.
Spolek probudil historický Löwitův mlýn. Otevřel zde komunitní centrum

Nové výběrové řízení pak navrhuje i primátor Zdeněk Hřib. „Považuji za ideální tu soutěž zrušit a vyhlásit znovu. Ale je to na odpovědnosti Prahy sobě Jana Čižinského, která to má v gesci. Tento systém výběru provozovatele a vzájemně nastavené podmínky mi nepřijdou vhodné,“ uvedl pro média Hřib.

Šlechtovka se totiž nachází na území Prahy 7, kde již pátým rokem vládne Praha sobě v čele s Čižinským. Ten ale jakýkoliv střet zájmů již dříve popřel.

Postup prozkoumá kontrolní výbor

Podle radní Třeštíkové nebylo možné rekonstrukci dokončit bez zásahu odborníků na restaurační provoz. Projekt z dob minulé vládnoucí garnitury totiž požadavky gastroprovozu nezahrnoval. „Jak se mi později potvrdilo, pokračování v rekonstrukci by znamenalo vyhodit oknem okolo 20 milionů korun za zpětné předělávky a opravy,“ vysvětluje Třeštíková.

Vizualizace nového planetária
Jak vypadá Praha zítřka? K dispozici je výtah na Vítkov nebo moderní planetárium

Podle ní by se tím samotné otevření značně oddálilo. „Proto jsem oslovila Obecní dům, který má velké zkušenosti jak s gastroprovozem, tak s kulturou, což je i zadání Šlechtovky,“ dodává Třeštíková s tím, že Obecní dům si nechal vzápětí zpracovat odborný posudek od odborníka na gastroprovoz Jana Viewegha, který to potvrdil.

Zvolený způsob výběru byl podle ní jediný, který umožňoval vybrat rychle a zabránit dalším chybám. Prokázat, zda byl postup správný, leží nyní na bedrech kontrolního výboru magistrátu.