Podle Sdružení SOLUS, které sdružuje banky i nebankovní finanční instituce, neplní své závazky 6,80 procent obyvatel hlavního města, což je téměř každý patnáctý člověk. Přitom před rokem to bylo 6,41 procent a od té doby jde každé tři měsíce toto číslo, byť na první pohled možná nepatrně, stále nahoru. Proč?

„Vývoj nesplácených úvěrů s několikaměsíčním zpožděním kopíruje vývoj nezaměstnanosti," vysvětluje Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank. Do budoucna by si proto měli pečlivě zvážit potřebnost půjčky hlavně mladí lidé. Nejen kvůli rostoucí obtížnosti uplatnění na trhu práce. „Obecně lze říci, že pracovní poměr na dobu určitou například na rok negativně ovlivňuje rizikový profil klienta. V případě, že lidé nedostanou úvěr od banky, poohlížejí se po alternativách," popisuje Vendula Žaloudíková z Fio banky.

Před tím ale varuje Tomáš Kofroň. „Pokud klient nedostane v několika bankách půjčku, mělo by to pro něj být znamení, že by se v budoucnu mohl dostat do potíží se splácením a měl si tak důkladně rozmyslet, jestli úvěr skutečně potřebuje. A jestli má využít jiných zprostředkovatelů, zpravidla za výrazně horších podmínek." Podle oslovených bank se ale se současným ekonomickým poklesem pojí i zajímavý fenomén.

„Většina lidí si velmi dobře uvědomuje vyšší nejistotu a své chování tomu přizpůsobuje. Nemusí to nutně znamenat, že půjčky ze svého života zcela vyloučí, ale mnohem více se zajímají o jejich podmínky a aktivně srovnávají nabídky," říká Pavel Zúbek z GE Money Bank.

Ekonomický útlum tak podle něj paradoxně přispívá ke zvyšování znalosti finančních produktů a finanční gramotnosti. S tím souhlasí i Pavla Hávová z ČSOB. „Obecně můžeme říci, že lidé jsou, co se týče úvěrů, daleko zodpovědnější. Například viditelně stoupá počet klientů, kteří se chtějí pojistit pro případ neschopnosti úvěr splácet."

Banky se také shodují, že je mezi lidmi stále oblíbenější konsolidace půjček sloučení několika stávajících úvěrů do jednoho jediného. „Souvisí to právě s tím, že se lidé mnohem více zajímají o své výdaje a hledají možné úspory," vysvětluje Pavel Zúbek.

Čtěte také: Milan Hejkrlík: Chtěl jsem zpět 80 korun. Banka mi místo toho nabídla další úvěr