„Mezi klienty tak trochu zavládla panika, strach a sklon k odkladům,“ konstatovala Alexandra Tomášková, šéfka tuzemské pobočky developerské firmy Skanska Property, v diskuzi Stavebního fóra. Už teď je jasné, že firmy mění priority.

Jak ukázal průzkum poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate mezi stovkou tuzemských firem, pro drtivou většinu nájemců je teď prioritou úspora nákladů. Mnozí zvažují ořezání velikosti kancelářských prostor. Chtějí část kanceláří přenechat pronajímateli nebo se chystají 15 až 20 procent ploch podnajmout jiné společnosti. Souvisí to také s tím, že až třetina zaměstnanců se chystá na práci z domova v kombinaci s pravidelnými schůzkami v kancelářích.

„Společenský prvek je pro chod týmů nezbytný. Klíčová je motivace, sdílení a v neposlední řadě i kontrola. Kanceláře se budou postupně měnit v místo pro potkávání a spolupráci, samotnou práci pak bude možné dělat z domova,“ popisuje Lena Popova z BNP Paribas.

Smlouvy na kratší dobu

Stále silnějším trendem je sdílení pracovních míst. Změny ve fungování firem se odráží v požadavcích nájemců na developery nebo vlastníky administrativních budov. Prioritou je větší volnost nájemních podmínek, nejen co se týká možnosti měnit rozlohu užívané plochy, ale také v délce pronájmu. Namísto obvyklých sedmi až deseti let nájemci trvají na tříletých, maximálně pětiletých smlouvách. Snaží se tak být lépe připraveni na další změny na trhu.

Ve spojitosti s prací z domova či sdílením míst se mluví o úspoře každého třetího pracovního místa. S ukrajováním velikosti kanceláří to ale nakonec nemusí být tak horké. „Současně jsou tu nároky na větší vzájemné odstupy pracovníků. Podle našich propočtů tak požadavky na prostor zůstanou víceméně totožné,“ tvrdí Popova.

Kromě šetření řeší firmy intenzivně také zdraví zaměstnanců. Vedle dezinfikování prostor patří k častým požadavkům bezdotykové otevírání dveří, termální kamery zjišťující tělesnou teplotu lidí na pracovišti nebo antimikrobiální povlak, který ochrání povrchy v kancelářích a zabrání množení a šíření virů i bakterií.