Pokud si tuto fastfoodovou dobrotu dáte v některém z následujících podniků a restaurací, zjistíte, že může být plnohodnotným hlavním jídlem a zajímavou specialitou.

Mr. Hot Dog

Přímo na autentické americké hot dogy, takové, jaké koupíte v amerických barech, je zaměřeno holešovické bistro Mr. Hot Dog. Jeho majitel Tomáš Oujezdský v podniku odrazil svou lásku k severoamerické kuchyni. Ve svém bistru si zakládá na čerstvých a kvalitních surovinách především na dobrých uzeninách. V jejich případě jde o vepřový či hovězí párek nebo speciální bio bratwurst. Důležité je pro ně ovšem i pečivo, které si nechávají péct v menších řemeslných pekárnách, jež splňují jejich náročné požadavky na kvalitu. Před naplněním navíc rohlíky opékají na másle.

Nabídka hot dogů je v Mr. Hot Dog široká. Nejzákladnější je Classic hot dog, který je možné dochutit podle vašich preferencí místní hořčicí, kečupem, červenou cibulí, okurkovým relishem, sušeným chilli neb chilli omáčkou. Vše si můžete zdarma vzít z místního dochucovacího pultu. Pokud by vám to nestačilo, lze si připlatit ještě za čedar, karamelizovanou cibulku, americkou slaninu, jalapeño či banana papričky, místní nakládané okurky nebo ještě další omáčky (island dressing, dřevem uzenou chilli majonézu, french fry omáčku, koriandrovou majonézu, klasickou majonézu a pálivou uzenou chilli omáčku).

Ti, kteří dají raději přednost již hotovému dochucenému hot dogu, si pak mohou objednat například Chilli dog přelitý pikantní hovězí chilli směsí s fazolemi, případně Chilli cheese dog obohacený o sýr čedar. Ve většině hot dogů jsou vepřové párky, čistě hovězí je Reuben dog variace na Reuben sendvič se švýcarským sýrem, kysaným zelím a island omáčkou.

Myslí zde i na vegetariány, kterým do pečiva rádi dají vege sójový párek. Určitě tu ochutnejte i další speciality americké kuchyně, jimiž je bistro rovněž vyhlášené burgery, hranolky podávané s omáčkami nebo zapečené s čedarem a opečenou slaninou či přelité hovězím ragú nebo pikantním hovězím chilli a smažené cibulové kroužky.

Ceny: Classic Dog 49 Kč, Chicagao Style Dog 115 Kč, Chilli Cheese Dog 125 Kč.
Kontakt: Mr. Hot Dog, Kamenická 24, Praha 7
Web: www.mrhotdog.cz

The Street Burgers and Cocktail Bar

V oblíbené americké restauraci v centru Prahy nepodávají jen burgery ale i další speciality této kuchyně, mezi něž hot dogy rozhodně patří. Na jídelním lístku mají hned pět druhů hot dogů.

Větší jedlíci ocení extra dlouhý poctivý hrubozrnný 75g párek. Přímo úžasná kombinace chutí vás čeká v Quattro formaggi hot dogu se čtyřmi druhy sýra (čedarem, nivou, parmezánem, mozzarellou a navíc tekutým čedarem). To vše ještě vylepšuje rukola a lahodná máslová brioška.

Večer vám zajímavě okoření Spicy hot dog s jalapeños, chili majonézou a rukolou a zajímavou oblohou vás určitě osloví Caesar hot dog s Caesar salátem, najemno restovanou slaninou, bylinkovými krutony a parmezánem.

Ceny: Spicy hot dog 145 Kč, Quattro formaggi hot dog 155 Kč Caesar hot dog 155 Kč.
Kontakt: Konviktská 11, Praha 1,
Web: thestreetrestaurant.com

Parky's

Hot dogy nebo párky v rohlíku jsou klasickou fastfoodovou specialitou, která se většinou prodává u stánku na ulici. Přesně toho se drží řetězec Parkys, který má několik stánků a bister v nákupních středicích nejen v Praze, ale i v dalších městech republiky.

Jak již jméno řetězce napovídá, párky jsou u nich až na pár výjimek v podobě wrapů a burgerů hlavní položkou na menu.

Oproti jiným bistrům tu navíc hot dogy nabízejí za trochu přívětivější ceny, které odpovídají stánkovému prodeji. V křupavém pečivu ovšem dostanete kvalitní uzeniny. Většinou jde o vídeňský párek, mají ovšem i hot dogy s bratwursty a debrecínskými párky.

Nejjednodušší kombinací je Mr Bomber grilovaný vídeňský párek s kečupem nebo hořčicí. Mr Vídeňský vám navíc ozdobí spoustou voňavé smažené cibulky, Mr Griller ještě opečenou slaninkou a Mr Germán červeným zelím.

Chcete-li si dobrotu trochu odlehčit, zkuste Mr Debrecína s ledovým salátem nebo Mr Bratwurst s jarní cibulkou a rajčaty. Milovníky pikantních chutí jistě osloví Mr Pikant s pikantní a sýrovou omáčkou, fazolemi a papričkami jalapeños. Hot dogy od Parky's si můžete navíc objednat i domů přes stránky www.damejídlo.cz.

Ceny: Mr Bomber 39 Kč, Mr Bratwurst 54 Kč. Mr Sýrovej 59 Kč.
Kontakt: pobočky např. vestibul Masarykova nádraží nebo Vodičkova 17
Web: www.parkys.cz

Mikrofarma

Mezi dvěma druhy hot dogů můžete vybírat v bistru Mikrofarma spojeném s řeznictvím na náměstí Jiřího z Poděbrad. Chuť rozpečeného rohlíku doplňuje místní klobáska, která je vylepšena buď hořčicí, majonézou a nakládaným zelím, nebo BBQ omáčkou, salátem a smaženou cibulkou.

Hot dogy jsou výborné už kvůli samotným šťavnatým klobásám, jež jsou ručně vyrobené z farmářského vepřového masa a dochucené bylinkami a přírodním kořením. Pokud sem vyrazíte se svými dětmi, můžete jim objednat dětský hot dog s vídeňským párkem z 95% obsahem masa a s kečupem.

Ceny: New York Hot Dog 125 Kč, Dětský hot dog 75 Kč.
Kontakt: nám. Jiřího z Poděbrad 9, Praha 3
Web: www.mikrofarma.cz

Hadog

Hot dogy nerozeznatelné od těch pravých amerických ochutnáte rovněž v podniku Hadog na Praze 8.

Vše (hot dogy i burgery) tu připravují čerstvé z hovězího masa od místního řezníka a z baget pečených na zakázku místní pekárně.

Nabídka hot dogů je široká. Klasický, v jejich případě grilovaný párek je ovšem jen v New York hot dogu s čedarem, slaninou, hranolky a česnekovo- -bylinkovou majonézou. Navíc ovšem nabízejí bagety plněné mletým hovězím masem a dalšími dobrotami.

Vše si zde můžete nechat připravit nejen v normální, ale i v pálivé verzi.

Ceny: New York hotdog 120 Kč, Philadelphia 180 Kč.
Kontakt: Sokolovská 379/204, Praha 8
Web: www.hadog.cz

Klobásy v rohlíku

Na farmářských trzích, na Kulaťáku, na Náplavce a někdy i na Jiřáku, a na různých akcích můžete narazit na stánek Rooster Sausage Gourmet.

Nejde o klasické hot dogy, v křupavých bagetách podávají speciální domácí voňavé klobásky s bylinkami. Ty jsou vyrobené z bio masa přeštických prasat, takže kvalita a dokonalá chuť jsou zaručeny.

Nabízejí hned několik va-riant,např. s cibulovým chutney, se slavnou francouzskou hořčicí savora, s okurkovým relishem a goudou či s chimichurri omáčkou.

Pokud byste je chtěli ochutnat, stačí sledovat jejich facebookový profil, kde zjistíte, kam se zrovna v nejbližší době chystají.

Ceny: všechny druhy cca 100 Kč.
Kontakt: www.facebook.com/rooster-sausagegourmet

Stánek Ladislav Červený

Český párek v rohlíku se od amerického hot dogu trochu liší už jen tím, že v něm nebývá zelenina a rohlík není rozpůlen podélně. Párek v rohlíku v českém pojetí si můžete dát u stánku Ladislava Červeného na náměstí Míru.

Nejsou to ale jen tak ledajaké párky. Hned u vchodu do metra se na ně často stojí dlouhá fronta. Jejich hlavní předností je rozpečený křupavý rohlík a také možnost dochutit si párek několika druhy hořčice či kečupu. Objednat si můžete nejen běžnou plnotučnou a kremžskou hořčici, ale i křenovou, feferonkovou a dijonskou. Kečup mají sladký, ostrý feferonkový a rybízový a k tomu navíc tatarskou omáčku. Plusem je také příznivá cena místních hot dogů.

Ceny: párek v rohlíku 25 Kč.
Kontakt: stanice metra Náměstí Míru, východ směr I. P. Pavlova