Budu muset už od prosince vydávat účtenku, nebo ne?
A odkdy tedy? Čtyři měsíce do startu elektronické evidence tržeb (EET) si takovou otázku klade většina podnikatelů.

Přestože je zavádění povinných účtenek opatřených unikátním kódem rozloženo do čtyř fází a trvat bude dva roky (info na konci), někteří živnostníci to budou mít na začátku složitější.

Pozor by si měli dát všichni, kdo by mohli mít 
v „jednooborovém" podnikání více činností. Povinnost vydat účtenku na ně může dopadnout v různých termínech, a to i dříve, než si mysleli. Platí to třeba pro kadeřnice nebo cukráře.

Oč jde? Třeba v holičstvích by účtenky měli začít povinně vydávat až od června 2018, tedy až na závěr zavádění elektronických tržeb. Jenže to platí v situaci, kdy kadeřnice jen „dělá vlasy". „Pokud však prodává také vlasovou kosmetiku či jiné produkty, jedná se o maloobchodní prodej a v takovém případě musí tržby z něj evidovat již v druhé fázi (březen 2017 – pozn. red.)," upozorňuje Michal Wantulok ze společnosti Dotykačka, která zajišťuje pokladní systémy. Pokud by kadeřnice kromě stříhání a prodeje vlasové kosmetiky svým zákazníkům prodala třeba kávu či občerstvení, stala by se z ní „hospoda" a na prodej kávy by musela dávat účtenku už od letošního prosince.

Wantulok přitom upozorňuje i na další obory. „Například cukráři, kteří coby podnikatelé ve výrobě spadají podle základního dělení až do třetí fáze EET (účinné od března 2018), budou muset již od letošního prosince evidovat tržby za zboží, které zákazníci zkonzumují rovnou na místě. Půjde tedy o výrobny, které zároveň fungují i jako klasická cukrárna. 
V druhé fázi pak do evidence přibudou tržby za prodej jiných než vlastních výrobků – například dárkových košů, lahvového vína apod," doplňuje.

Berní úřady od pondělí spustily na telefonním čísle 225 092 392 v pracovních dnech infolinku, kde zaměstnanci zodpovídají na dotazy týkající se nejasností ohledně EET. Od září si navíc podnikatelé, kteří si nebudou jisti, zda spadají do EET, či nikoliv, budou moci na finančním úřadu požádat o takzvané závazné posouzení. To jim úřad vydá za snížený poplatek tisíc korun. Povinné účtenky startují 1. prosince, 
a to v hotelích a restauracích. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už oznámil, že start EET nakonec nehodlá odkládat až na jaro 2017. 

Zavádění účtenek:
Prosinec 2016: hotely 
a restaurace
Březen 2017: maloobchod a velkoobchod
Březen 2018: ostatní činnosti (např. doprava, taxislužba, pekaři či řezníci ve výrobě, lékaři, právníci, veterináři)
Červen 2018: řemesla 
a výrobní činnosti