Dojíždění do Prahy. Infografika.Odmítnout lukrativní pracovní nabídku na druhém konci Prahy? Proč ne, práce je v metropoli dost a více než hodinu po městě nikdo dojíždět nechce, jak dokládá průzkum personální agentury Grafton Recruitment. Přes hodinu trvá cesta do zaměstnání jen pěti procentům Pražanů a třem procentům Středočechů. Téměř polovina lidí (49 procent) ze Středočeského kraje je v práci do dvaceti minut. Za stejný čas stihne dojet 37 procent Pražanů. U obou skupin zvládne cestu do práce do půl hodiny shodně 72 procent lidí.

Průzkum tak dokládá, že Češi trávit čas dojížděním nechtějí. Pohyby na pracovním trhu za uplynulý rok zkrátily cestu 14 procentům těch, kteří dosud dojížděli 30 a více minut. Jak potvrzují personalisté, vzdálenost práce od místa bydliště se tak stává stále důležitějším argumentem pro přijetí pracovní nabídky.

„Dlouhodobý převis nabídky pracovních míst nad poptávkou způsobil, že si lidé vybírají zaměstnavatele i dle jiných aspektů než podle mzdy,“ uvedla za Grafton Recruitment manažerka Jitka Součková s tím, že zájem o lokalitu je zejména u kancelářských profesí. „Například nabídka zaměstnání s dobou dojezdu 60 minut bude pro většinu lidí stejně atraktivní, jako nabídka vzdálená 30 minut jen v případě, že nabízená mzda bude alespoň o pětinu vyšší,“ dodala Součková.