Obliba úvěrů s sebou nese negativní vedlejší účinky - lidí, kteří nezvládají uhrazovat své závazky, bohužel narůstá. Co dělat v případě, že si se svými dluhy nevíte rady? Existuje několik možností, z nichž hra na mrtvého brouka je ta nejhorší. Jedna z legálních cest, jak se vypořádat se svými dluhů, je vyhlášení osobního bankrotu.
Osobní bankrot
Oddlužení neboli osobní bankrot je cesta, jak snížit celý dluh až o 70 procent a zaplatit všechny závazky během 5 let. Po uplynutí této doby bude dlužník osvobozen od zbytku dluhu. Hlavním cílem oddlužení přitom není pouze uspokojit věřitele v co nejvyšší míře, ale také nabídnout pomoc těm dlužníkům, kteří chtějí vyřešit svou tíživou finanční situaci, tj. dostat se ven z dluhové pasti. Lákadlo odpuštění části dluhu má bohužel svou nevýhodu - zdaleka ne každý na něj dosáhne.
Podmínky oddlužení
Pro úspěšné oddlužení je třeba splňovat podmínky dané insolvenčním zákonem. Mezi hlavní požadavky pro podání návrhu na oddlužení patří:
- schopnost splatit alespoň 30 procent z veškerých závazků za 5 let,
- alespoň dva věřitelé,
- dluhy po splatnosti delší než 30 dní,
- statut platební neschopnosti.
Díky novele zákona č. 294/2013 Sb. z roku 2014 není překážkou ani vlastnictví živnostenského listu. O oddlužení mohou požádat nejen fyzické osoby, ale i živnostníci, kteří mají dluhy z podnikání. V květnu letošního roku toho využilo 627 podnikatelů.
A co vy, splňujete podmínky? Odpověď vám prozradí kalkulačka oddlužení. Stačí pár kliků a zjistíte, jak se vypořádat se svými dluhy.
Jak podat návrh na osobní bankrot
Jestliže dlužník splní stanovené podmínky, může podat insolvenční návrh, který schvaluje insolvenční soud. Jeho zpracování je však poměrně složité. Kromě obecných náležitostí musí žadatel připravit veškerý přehled o svých příjmech za poslední tři roky, údaje o očekávaných příjmech v následujících pěti letech a navíc také vlastní návrh způsobu, jak by mělo k oddlužení dojít. Chybně podaný insolvenční návrh už bohužel nejednomu žadateli uzavřel cestu z dluhové pasti.
Šance na schválení insolvenčního návrhu může ale dlužník dramaticky zvýšit. A to tím, že si jej nechá vypracovat u odborníků. Ti přesně vědí, jak by měl návrh vypadat a co dělat proto, aby byl schválený. Za jejich práci mluví úspěšnost schválených insolvenčních návrhů, která je 94 procent.
Jak probíhá oddlužení?
V případě úspěšného schválení insolvenčního návrhu, existují dvě metody oddlužení. První z nich je osobní bankrot prostřednictvím prodeje majetku, jejímž výtěžkem jsou uspokojeny pohledávky věřitelů. Neuhrazená část je dlužníkovi odpuštěna.
Častější variantou je úhrada alespoň 30 procent dluhů v průběhu 5 let. Velká část dlužníkovy výplaty tak míří věřitelům a zůstane mu na živobytí takzvané nezabavitelné minimum. Pětileté uskromnění ale přináší své ovoce - nejenže se při dodržení předem daného splátkového kalendáře zbaví hrozby exekutorů či vymahačů, navíc bude moci po uplynutí této doby začít žít nový život s čistým štítem.