Celkem pět provozoven s občerstvením teď přebrala od italského Autogrillu nadnárodní síť Lagardere Travel Retail. Stánek kávového řetězce Costa Coffee už přede dvěma lety nahradil pobočku italské banky Unicredit, nyní k němu přibyla v horní části haly i kavárna Costy. V čerstvě zrekonstruovaných prostorách nově sídlí Pekařství Hello!, občerstvení Bread & Co a fastfoodový řetězec Burger King, který donedávna provozoval rovněž Autogrill.

Hlavní nádraží je pro obchodníky atraktivní lokalitou díky tomu, že jím denně projde přes 70 tisíc cestujících. Pro tuzemskou pobočku Lagardere Travel Retail není velký dopravní uzel novinkou. Řadu obchodů a gastronomických provozů už několik let provozuje i na Letišti Václava Havla v Ruzyni. Do skupiny Lagardére patří také desítky letištních duty free obchodů s kosmetikou, alkoholem, cukrovinkami či módou.

Češi se raději najedí

Na módu zprvu vsadila také společnost Grandi Stazioni, když spravovala obchody na pražském hlavním nádraží. Známá italská módní značka Sasch se však v dolní odbavovací hale ohřála pouze jednu sezonu.

Italský operátor tehdy konstatoval, že zatímco na Apeninském poloostrově se na nádražích obchodům s oblečením daří velmi dobře, Češi tady preferují spíše občerstvení nebo utrácejí za drobné nákupy, třeba v květinářství.

Mělo být už hotovo

Grandi Stazioni měla mít na základě smlouvy z roku 2003 hlavní nádraží pronajaté na třicet let. Součástí už jednou prodloužené smlouvy byla podmínka, že dokončí jeho kompletní rekonstrukci včetně historické Fantovy budovy do 16. října 2016.

Fantova kavárna

Fotogalerie: Fantova kavárna

Termín ale firma nesplnila a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) k tomuto datu odmítla pronájem prodloužit. Grandi Stazioni poté rozjela několik soudních sporů o náhradu investic do rekonstrukce nádraží, které dosud neskončily.