U novostaveb byl vývoj nejméně vyrovnaný. V roce 2009 například ceny bytů 3+kk v projektu Panorama Kyje začínaly na 3,7 milionu korun. Během tří následujících krizových let developer slevil až na 2,9 milionu korun. Dnes je projekt, jehož poslední etapa se právě dokončuje, vyprodaný. Nicméně realitní kancelář aktuálně nabízí 3+kk v etapě z roku 2010 za 6,2 milionu korun.

Miliony navíc

Trefou do černého bylo v roce 2012 pořízení bytu v první fázi komplexu byTy Malešice. 50metrový 2+kk stál 2,5 milionu korun. Projekt zprvu spadal do kategorie takzvaného startovacího bydlení. Záhy se ukázalo, že je tady velká poptávka, a developer mohl zdražovat.

Dnes nabízí už jen úplně poslední stometrový 4+kk v 15. podlaží, a to za 9,8 milionu korun. Zařízený byt 2+kk inzeruje realitní kancelář už několik měsíců za šest milionů. V této lokalitě šlo výrazně nahoru také nájemné. Za 3+kk v byTy Malešice s garáží a sklepem nyní pronajímatel požaduje měsíčně 24 tisíc korun plus poplatky.

Doslova zlatým dolem se ukázala včasná investice do staršího cihlového bytu v centru Prahy. V inzertním časopise RealCity z roku 2012 lze například najít 89metrový byt v Havelské na Starém Městě za 4,7 milionu korun, dnes se tamtéž nabízí 75metrový byt za 11,6 milionu.

close Vývoj vybraných cen bytů. Infografika. info Zdroj: DENÍK/Denisa Holajová zoom_in Ekonomický cyklus poměrně dobře kopírují panelové domy. Třeba 3+1 s lodžií ve Stodůlkách vyšel v roce 2009 na 2,2 milionu korun, během krize klesla jeho hodnota podle inzerátů v RealCity přibližně o deset procent. Dnes se cena menšího rodinného bytu na panelovém sídlišti pohybuje kolem 4,5 milionu korun.

Investice do realit? Ano, nebo ne?

Vyplatí se dnes ještě investovat do koupě nemovitosti, anebo je před námi další krize? Odborníci, kteří o vývoji trhu debatovali v rámci Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), zatím černé scénáře nemalují.

„Pro nejbližší kvartály nejsme naladěni super optimisticky, ale ani neočekáváme žádnou tragédii,“ prohlásil Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance. Podle něho trh jen trochu vychladne. Pro letošek počítá s růstem cen o osm procent, příští rok by to mělo být ještě méně. Dál si odhadovat vývoj netroufá.

Zároveň Bureš připomněl, že Česko patří vzhledem příjmům k nejvíc nadhodnoceným trhům ze zemí OECD a podobně to vidí i Evropská centrální banka, podle níž jsou nejvíc nafouknuté ceny ve Švédsku, ale také v Rakousku a Česku.

Příklad Švédska, kde se z nedostatku bytů podobně jako v Česku stal politický problém a pak se výstavba rozhýbala, zmínil Jan Frait z ČNB: „Když se za pár let začne víc stavět, zmizí pocit vzácnosti a ceny půjdou dolů.“ Bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma, který působí v poradenské firmě KPMG, oponoval: „K ochlazení trhu dojde možná dřív, než se začne stavět.“