Koupit si byt přes inzerát, realitní kancelář nebo přímo od developera. Takové varianty měli až doposud Pražané, kteří uvažovali o tom, že půjdou bydlet do vlastního. Teď ale zájemci o koupi mají novou možnost.

O přidělení bytu může rozhodnout i kladívko licitátora. V Praze se totiž během května uskuteční historicky první hromadná dražba novostaveb.

O třetinu méně?

V nabídce by mělo být kolem stovky bytů a rodinných domů, například luxusní byty galerie U Myšáka, Central Parku Praha na Žižkově nebo komplexu Nový Vinohrad. A dražitelé slibují: vyvolávací cena klesne až o třicet procent z reálných cen.

Organizátoři si od akce slibují, že rozpohybují realitní trh. V současné době totiž dosáhne na hypotéku méně lidí, zájem o koupi bytů klesá, a ceny zejména u panelákových bytů na kraji města výrazně padají.

Dokončené, zkolaudované, zapsané

„Prodávat se budou rodinné domy, byty a luxusní byty. Všechny už ale musejí být dokončené, zkolaudované a zapsané v katastru. Zákon totiž neumožňuje prodávat byty před dokončením,“ řekla Deníku Lucia Dubnická z realitní kanceláře Professionals, která patří mezi organizátory akce. Podle ní už se přihlásilo několik developerských firem a své nemovitosti do aukce zaregistrovalo.

„Jsme sami zvědaví, kolik budou lidé ochotni do bydlení investovat. Pražané totiž v současné době spíše vyčkávají, jakým směrem se bude situace ubírat,“ doplnila Dubnická. Konkrétní datum dražby společnosti nezveřejnily, předpokládají ale, že se akce bude konat během května v prostorách Autoklubu v Opletalově ulici.

V Česku je to novinka

Podle týdeníku Euro, které informaci přineslo jako první, nejsou hromadné dražby bytů ničím neobvyklým v západní Evropě či ve Spojených státech. V době krize se v aukcích většinou prodávají byty, které byly zabaveny majitelům, jenž nemohli splácet hypotéky. V Česku se však doposud s novostavbami tímto způsobem neobchodovalo.

Podle odhadů odborníků je v současnosti v Praze a okolí na trhu kolem šesti tisíc bytů, odhadem dva tisíce jsou již nemovitosti dostavěné a dosud bez majitele. Jak ale uvádí člen Asociace pro rozvoj nemovitostí Jiří Pácal, to jak bude aukce úspěšná, záleží především na podmínkách. „V první vlně zřejmě o byty projeví zájem obchodníci, nikoliv občané. Málokdo se totiž přihlásí o byt, když nebude mít uzavřenou hypotéku. Například do měsíce od koupi to ale zájemce nestihne,“ sdělil Deníku Pácal.

Někteří Pražané ale považují aukci za dobrý nápad. „Chci si koupit byt, abych ho mohla pronajímat.A aukce mi připadá jako dobrý nápad. Něco už mám našetřeno, takže se nebojím, že by mi půjčku nedali,“ řekla Michaela Červinková z Prahy 2.

Podle pražských realitních kanceláří zájem Pražanů o koupi nemovitostí obecně klesá, naopak v kurzu jsou podnájmy, jejichž cena se během roku zvedne, a to o deset procent.

„Dlouho převažoval trend neplatit nájemné a za stejnou finanční sumu splácet hypotéku. Právě v tomto období se ukazuje, nakolik flexibilnější je bydlet v nájemním bytě. Byt lze v případě nutnosti opustit a pronajmout si menší za nižší měsíční nájem, ale snížit splátky hypotéky je prakticky nemožné,“ řekl Deníku ředitel realitní kanceláře Home sweet home Aleš Ježek.