Jelikož do vládních programů na pomoc podnikatelům se nemohly zapojit společnosti se sídlem v Praze, zřídilo vedení metropole ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) fond Covid Praha. Magistrát přesunul do tohoto balíčku peníze z Operačního programu Praha - pól růstu ČR. Celkem šlo o 600 milionů korun.
„Zvolené záruční schéma snižuje morální hazard žadatelů a zvyšuje ochotu bankovního sektoru poskytovat úvěry i v době současné krize,“ uvedl o tomto finačním nástroji podporovaném evropskými úřady mluvčí magistrátu Vít Hofman. Hlavní město minulý týden zveřejnilo informaci, že ministerstva vnitra a pro místní rozvoj potvrdila, že jeho postup byl v souladu se zákonem. Ale pražská opozice Covid Praha několikrát kritizovala.
Primátor Zdeněk Hřib (Piráti), jenž si opakovaně stěžuje na nedostatečnou pomoc ze strany státu, uvedl, že ODS a ANO nejsou konstruktivní opozicí, jak tvrdí. „Opozice svými prohlášeními, která sloužila pouze k vyvolání mediálního humbuku, cíleně strašila pražské podnikatele, a nyní se ukázalo, že jejich tvrzení nebyla pravdivá,“ řekl Hřib.
Pražský radní: Ve vyhodnocování žádostí nehraje roli politika
Podle radního Víta Šimrala (Piráti) „ve vyhodnocování žádostí nehraje roli žádná politika a město do tohoto procesu přímo nezasahuje“. Posouzení jednotlivých žádostí má na starost ČMZRB. Pirátská strana proto také zveřejnila kompletní seznam subjektů, jichž se záchranný balíček Covid Praha týkal. Ze 157 žádostí ke konci května 126 podnikatelů už podepsalo smlouvu a obdrželo od banky záruku za úvěr.
Ačkoliv má podle primátora podpora řešit „bezprecedentní výpadek příjmů a zoufalý nedostatek likvidity ke krytí běžného provozu“, mezi společnostmi žádajícími o pomoc s koronavirovou krizí je například i advokátní kancelář, firma specializující se na zajištění správních úkonů na dopravním inspektorátu, autosalony či leasingové společnosti. Web Neovlivni.cz upozornil, že jen pět procent z úspěšných žadatelů jsou živnostníci. Hřib tvrdí, že měli menší zájem.
„Vnímám to tak, že u těchto podnikatelů je pochopitelně nižší ochota se zadlužit. Jelikož i když je úvěr zaručovaný a zvýhodněný, stále je to dluh, který musí podnikatel časem splatit. Řekl bych, že si ti nejdrobnější většinou spíše utáhli opasky a pokusili se krizi přečkat. Navíc mohli živnostníci využít jiné formy podpory, jako je '25', případně třeba program Anticovid,“ citoval web pražského primátora.
Covid Praha se řešil také na čtvrtečním mimořádném jednání zastupitelstva. Radní Hana Kordová Marvanová (Spojené síly/STAN) si už předtím stěžovala, že magistrát neměl na rozdělování pěnez v podstatě žádný vliv. Městská rada prakticky nemohla posoudit, jak moc byli konkrétní žadatelé opatřeními kvůli koronaviru postižení. „Vůbec jsem netušila, že pomoc půjde kromě živnostníkům a drobným podnikatelům i k miliardářům,“ řekla zástupkyně koalice na schůzi.
Pospíšil: Vláda nechala podnikatele na holičkách
Při další vypjaté debatě se ozval i šéf zastupitelského klubu Spojených sil Jiří Pospíšil. Předseda pražské TOP 09 se zlobil, že komunální politici se ve své „bublině“ či „skleníku“ (narážel tím zřejmě na opatření proti šíření koronaviru v jednacím sále) hádají, co kdo kdy kde řekl, ale skutečným problémem je, že „česká vláda nechala podnikatele na holičkách“. Situaci v Praze porovnával například s německým Berlínem.
Podle Pospíšila za to mohou nenaplněné sliby premiéra Andreje Babiše (ANO) o bilionu korun na nastartování ekonomiky. Pospíšil dodává, že současná pomoc navíc pokryje pouze zlomek potřeb pražských podnikatelů: „Pravidla jsou nastavená špatně.“
Opoziční zastupitel Ondřej Prokop (ANO) se vyjádřil, že seznam Covid Praha bude s kolegy analyzovat. „Zjistíme, zda mezi nimi náhodou není nějaká spřízněná firma některého z radních. Celý tenhle záchranný balíček má od začátku takovou zvláštní pachuť protekcionalismu a zvýhodňování,“ vysvětlil Prokop, který je zároveň místostarostou na Jižním Městě. Podle Prokopa jde o to, že Praha už dopředu stanovila netransparentní podmínky.
Redakce Pražského deníku rovněž prozkoumala, komu magistrát ve spolupráci se státními orgány poskytl pomoc. Zajímavou položkou je (nejvyšší možná) záruka 12 milionů pro M Hotel, s.r.o. Ve společnosti provozující mimo jiné luxusní hotel v centru metropole je jednatelem Ivan Propper. Jde o jednoho ze slovenských podnikatelů, jenž zkraje devadesátých let pomáhal Andreji Babišovi spolu s dalšími manažery Petrimexu (bývalého komunistického podniku zahraničního obchodu) s rozjezdem Agrofertu. Propperův majetek, který má trvalé bydliště ve Švýcarsku, se pohybuje v miliardových hodnotách.