Jen málokteré oslovené zařízení počítá s tím, že by zvyšovalo ceny, aby si kompenzovalo ušlý zisk. „Ceny se plošně zatím zvedat nechystáme a pro příští týdny máme naopak připraveny velmi zajímavé nabídky a akce,“ řekla například manažerka hotelu Hejtmanský dvůr ve Slaném Jana Hůlová.

Jinde ani ceny zvednout nemohou, protože teprve teď si u nich své pobyty odbývají lidé, kteří si zakoupili poukazy před koronavirovou pandemií.

Rekonstrukce hotelu InterContinental 25. května 2021 v Praze.
Při rekonstrukci hotelu našli azbest. Hazard se zdravím, bojí se místní

„Ceny máme stejné jako předtím, protože do hotelu jezdí ti, co si koupili poukaz v předloňském roce, a ještě ho nevyužili,“ uvedl Václav Holeček majitel Hotelu Lions v Nesuchyni na Rakovnicku.

A pak jsou tu zařízení, která byla kvůli poloze zaměřena na zahraniční klientelu, a teď budou určitě nějakou dobu odkázána na tuzemské návštěvníky, kteří mají hlouběji do kapsy než cizinci. To je případ třeba Campu Troja v hlavním městě.

Camping Sokol Praha v Dolních Počernicích.
Nahradí Češi cizince? Kempy v Praze a okolí se chystají na hlavní sezonu

„Zdražovat nejspíš neplánujeme, jezdilo k nám hodně cizinců. Pro české turisty zdražování smysl nemá, těžko říci, jak jsou na tom lidé s penězi,“ okomentoval cenovou politiku provozovatel kempu Jiří Čermák.

Ke skokovému zdražení nedojde

Mezi oslovenými hotely, penziony či kempy se přesto našly ty, které přece jen ceny zvednou. Návštěvníci se ale podle nich nemusí obávat nějakého skokového zdražení.

„Počítáme se zhruba pětiprocentním zdražením v kavárně, do teď jsme tam měli ceny spíše symbolické. Ubytování zůstává na stejných cenách,“ prozradil Vladimír Klatovský, majitel penzionu Pod Zámkem ve Zruči nad Sázavou.

Podobně pak chtějí hýbat s cenami za jídlo v hotelu Benica v Benešově. Lehce zdražily ceny pokojů i ceny v restauraci hotelu Ostrov v Nymburce.

Hotel Paříž.
Hotel Paříž. Hrabal do něj umístil část svého slavného románu

Celá řada hotelů či penzionů je připravena i na to, že ne každý klient doveze certifikát o absolvování testu, a proto nabízejí klientům testy vlastní. „Ano, antigenní testy jsou pro hosty k dispozici,“ potvrdila například recepční kutnohorského hotelu U Kata Kateřina Marušáková.

Podle platných nařízení se totiž klienti při příjezdu budou muset prokázat negativním PCR nebo antigenním testem na koronavirus ne starším než 48 hodin.

Při pobytu nad sedm dní bude třeba podstoupit další. Ubytovat se budou smět i hosté s certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19.

Chybějí zaměstnanci

Například hotel Iris Eden, který je součástí fotbalového stadionu Slavia Praha, má přímo ve svých útrobách vlastní odběrové místo, kde se provádějí jak antigenní, tak PCR testy.

Odborné zázemí zde poskytuje Nemocnice Hořovice a hoteloví hosté zde mají přednost i před veřejností s rezervovaným termínem.

Nová železniční zastávka Praha-Eden ve Vršovicích.
Metropole má novou železniční zastávku. Stanice Praha-Eden od neděle funguje

Některé hotely ale mají antigenní testy jen pro své zaměstnance, protože se spoléhají na zahraniční klientelu, která stejně s testem či očkováním už přiletí do České republiky.

„V tuto chvíli se neuznávají samotesty a zahraniční klienti beztak potřebují ke vstupu do ČR potvrzení o testu,“ vysvětlil spolumajitel hotelu Adria na Václavském náměstí Karel Doubek. O vlastních testovacích sadách bude uvažovat případně až v červenci, kdy se chystají otevřít, a to podle aktuálních proticovidových nařízení.

Takhle má už brzy vypadat projekt Nová Waltrovka v pražských Jinonicích.
OBRAZEM: Kanceláře, byty, hotel i široký bulvár. Nová Waltrovka se představuje

Při pokládání otázek narazili redaktoři na to, že hotely či penziony musí shánět zaměstnance. Restaurace a ubytovací zařízení byly zavřené a lidé si mezitím našli práci jinde.

„Je to zvláštní, ale na trhu práce nejsou lidé. Pořád sháníme kuchaře, číšníky, pomocníky a podobně. Lidé z restaurací se přemístili do fabrik a nechce se jim zpět do restauračního byznysu,“ řekl majitel Podžbánského pivovaru Mutějovice Karel Klátil.