V titulku článku je použit v souvislosti s Holešovicemi termín „buzziest“, který byl se dal přeložit jako místo, kde to nejvíc žije, doslova bzučí. Čermák zase ve svém zvolání, které si s dovolením vypůjčil do titulku pro změnu Pražský deník, zřejmě naráží na fakt, že loni v září se Karlín v žebříčku anglického serveru Time Out zařadil mezi 50 nejpohodovějších městských částí světa, Karlín byl podle zahraničních autorů prostě „cool“.

A čím zaujaly zrovna Holešovice pracovníky Wall Street Journal, listu se 130letou tradicí? Hlavním důvodem je značka Braasi, vždyť taky její zakladatelé Eliška Slámová a Šimon Brabec, mladý pár architektů, byli průvodci autora textu.

Slámová a Brabec začali vyrábět na jaře 2014 messengerské batohy ve sportovním, ale přesto elegantním stylu (hlavně proto, že při vlastních cestách na kole neměli kam dát notebook) a po úspěchů na berlínské výstavě si pronajali od města továrnu v Dělnické ulici. Nyní expandují do jedenácti zemí světa včetně třeba i Japonska, ale v USA obchody nemají. Ale jejich převážně černé batohy musí mít každý pořádný „hipster“ a už se vyrábějí i v dětské verzi.

Dobrá půda pro kreativní podniky

„Před sto lety se jednalo o dělnickou oblast, a to kvůli jatkám a pivovaru,“ přiblížil zahraničním turistům Brabec. „Po sametové revoluci (v roce 1989) to bylo většinou prázdné a špinavé místo, což ovšem vytvořilo dobrou půdu pro kreativní podniky.“

Holešovice (anglická výslovnost „hoh-lesh-oh-vit-seh“) se tedy z opomíjené, nebo dokonce pochybné čtvrti vyvinuly ve vyhledávané trendy místo, které se stává pro návštěvníky české metropole postupem času přitažlivější než malebná zákoutí historického centra.

Další lákadla? Papírna či vzducholoď na střeše

Wall Street Journal si dále všímá, že kromě nevyužitých průmyslových oblastí a částečného odříznutí železniční tratí, má Praha 7 také dostatek zeleně díky oblíbeným parkům Stromovka a Letná, ze tří stran Holešovice taky obepíná zatáčka řeky Vltavy.

Kromě továrničky na batohy zve americký web do hotelu Mama Shelter nebo baru Cobra. Turistům by se mohlo líbit i v letenské dílně Papírna či ve Vnitroblocku, kde článek zmiňuje Footshop. Za návštěvu stojí také Centrum současného umění DOX, kde postavili na střeše vzducholoď typu Zeppelin ze dřeva, či Veletržní palác, sídlo Národní galerie Praha.

Magistrát chce v budoucnu opravit Pražskou tržnici a proměnit ji v kulturně-společenské centrum. Developeři se zase pustili do rekultivace zanedbaných území. Oceňovaná je například loni otevřená administrativní budova Visionary.